• منو اصلی

  آیا صبح زود بیدار شدن باعث بیماری می شود؟

 • ارسال شده در جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۰۸۱ بازديد
 •  

  پاسخ به سوال آیا صبح زود بیدار شدن باعث بیماری می شود؟

   

  شنیدن صدای زنگ ساعت اول صبح برای بسیاری از افراد غیر قابل تحمل و ناراحت کننده است اما ناراحتی ناشی از شنیدن صدای زنگ تنها مشکل افراد نیست، بلکه نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آنست که بیدار شدن اول صبح برای سلامت افراد نیز مضر می باشد.

  بر طبق مقاله ی منتشر شده در مجله ی متابولیسم و غدد، تغییرات روزمره ی خواب مانند برخاستن زود هنگام از خواب در روزهای هفته می تواند باعث افزایش خطر بروز عارضه های متابولیک مانند چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی می گردد.

  تحقیقات نشان داده اند که مختل کردن سیستم خواب به دلیل داشتن ساعت نامنظم کار باعث بالا رفتن احتمال خطر بروز نقص عملکرد متابولیک می گردد.

   

  آیا صبح زود بیدار شدن باعث بیماری می شود؟

   

   

   پاتریشیا دونگ از دانشگاه پیتربورگ اظهار نمودده است که این مطالعه اولین مطالعه ای است که نشان داده که حتی کوچکترین اختلالی در برنامه ی خواب افراد شاغل می تواند به سلامت متابولیک آنها آسیب وارد نماید.

  وونگ و همکاران به آنالیز داده های جمع شده از 447 نفر بین سنین 30 تا 54 سال پرداختند. هر کدام از افراد حداقل 25 ساعت کار خارج از منزل در طول هفته انجام می دادند. از این افراد خواسته شد تا مچ بندی را به دست ببندند تا فعالیتها و حرکات شبانه روزی افراد به مدت یک هفته مورد بررسی قرار گیرد.

  محققان دریافتند کسانیکه تغییرات زیادی در برنامه ی خوابشان داشته اند، سطح کلسترول پایینتری داشته و دارای شاخص توده ی بدنی بالاتری بوده اند و سطح قند خون ناشتا در این افراد بالاتر بوده است و این تغییرات متابولیک می تواند باعث بروز چاقی، دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی گردد


  view
  مطالب مرتبط
  مراحل انجام ختنه با رینگ کودکان

  مراحل انجام ختنه با رینگ کودکان

  سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶
  نسبت دورکمر به باسن یا WHR چیست؟

  نسبت دورکمر به باسن یا WHR چیست؟

  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴
  ایستادن طولانی مدت در محل کار

  ایستادن طولانی مدت در محل کار

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴
  کاپسایسین یک مسکن درد عالی است

  کاپسایسین یک مسکن درد عالی است

  یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه
  پربازدید ترین ها