• منو اصلی

  آیا عفونت ریه قابل سرایت است ؟

 • ارسال شده در جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ توسط دکتر آزیتا تنگستانی نژاد ۵۰ بازديد
 • دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

  چرا پنومونی یا عفونت ریه سرایت می یابد؟

  پنومونی (ذات الریه) به التهاب ریه گفته می شود که همیشه فقط بدلیل باکتری، ویروس ویا قارچ ایجاد نمی شود. در پنومونی، کیسه های بسیار کوچک هوا در ریه ها پُر از چرک می شوند. ممکن است یک قسمتی از ریه (لوبار)، یک ریه و یا هر دوریه درگیر یا پنومونی پیدا نمایند. اغلب عفونت های ریه یا پنومونی ها ویروسی هستند ولی گاهی سموم و مواد استنشاقی هم ایجاد شوند. پنومونی می تواند باعث تب، لرز، سرفه و تنگی نفس شود.

   

  آیا پنومونی قابل سرایت است؟

  چون اغلب پنومونی ها توسط عوامل عفونی ایجاد می شود بنابذاین قابل سرایت می تواند باشد.اما ناشی ازمواد سمی چون عامل عفونی در آن نقشی ندارد بنابراین قابل سرایت نیست.

   

  اسامی پنومونی های قابل سرایت:

  • پنومونی باکتریال
  • پنومونی ویروسی
  • پنومونی مایکوپلاسما
  • پنومونی  استافیلوکوکی
  • البته اسامی دیگری هم ممکن است داشته باشند مانند پنومونی اکتسابی از جامعه و پنومونی آسپیراسیون

  اغلب این پنومونی قابل سرایت اند ولی میزان سرایت به حد پنومونی انفلونزایی نمی رسد.

   

  پنومونی چه زمانی قابلیت سرایت دارد؟

  برای انتقال، میکروب ها معمولا از طریق قطرات ترشحات تنفسی فرد مبتلا و توسط سرفه او به فرد دیگر انتقال می یابد. زمان تقریبی که پنومونی قابل سرایت می شود بین یک تا دو روز تا چند هفته طول می کشد که این تفاوت به نوع عامل ایجاد کننده دارد. بیشترین قابلیت سرایت با میکروب مایکوپلاسما و سل اتفاق می افتد.

   

   

   

  دوره کمون بیماری چقدر است؟

   

  دوره کمون به فاصله  زمانی ورود میکروب به بدن تا زمان بروز بیماری گفته میشود. برای پنومونی این زمان به نوع میکروب،  سن فرد و سلامت دستگاه ایمنی دارد. اغلب این بیماری با علائمی شبیه سرماخوردگی- انفلونزا شروع می شود ولی طول دوره آن طولانی تر از حدود 7 تا 10 روز می شود.

   

  علائم پنومونی کدامند؟

  • تب و لرز
  • سرفه خلط دار
  • ناراحتی و درد در زمان نفس کشیدن
  • خستگی
  • تنگی نفس
  • تهوع و استفراغ
  • اسهال

  این علائم ممکن است کمتر از یک تا دو روز از علائم شبیه سرماخوردگی یا یک هفته پس از آن اتفاق بیافتد.  آیا پنومونی قابلیت انتشار دارد؟

   

  همانطور که قبلاً گفته شده، پنومونی بیماری است که به دلیل میکروارگانیسم ها ایجاد می شود بنابراین قابلیت سرایت یا گسترش را دارد. میکروب پنومونی در فرد می تواند از یک قسمت ریه به قسمتهای دیگر ریه، از یک ریه به ریه دیگر و گاهی از ریه به نقاط دیگر بدن گسترش یابد. برای انتقال به افراد دیگر از طریق قطرات کوچک دهان فرد آلوده و به کمک سرفه وعطسه به افراد دیگر انتقال می یابد.

   

  تا چه زمانی پنومونی قابلیت سرایت دارد؟

   

  معمولا بعد از درمان قدرت سرایت بیماری بتدریج کاهش و سپس از بین می رود. میزان و مدت سرایت به نوع میکروب بستگی دارد بطوریکه میکروب سل از زمان شروع درمان تا زمانیکه قابلیت سرایت ندارد حدود 2 تا 3 هفته طول می کشد.

  در مورد پنومونی ویروسی از زمانیکه تب قطع و حال عمومی بهبود می یابد قدرت سرایت خود را از دست می دهد. که برای بیشتر ویروس ها یک تادور روز بعد از قطع تب است. البته گاهی تا یک هفته هم ممکن است طول بکشد.

   

  چه زمانی نیاز به ویزیت و مراقبت پزشکی لازم است؟

  اگر فردی بعد از انفلونزا دچار سفه های خلط دار زرد، سبز و یا قهوه ای شد معمولا باید به پزشک مراجعه نماید.اگر تنگی نفس، درد قفسه سینه، افزایش بیشتر درجه حرارت، گیجی و یا کاهش هشیاری شد باید حتما به اورژانس مراجعه نماد.

  اما افرادی که بیماری های خاص مانند ایدز، دیابت و هر عاملی که سیستم ایمنی شان را ضعیف کرده است با علائم بسیار خفبف تر هم باید به پزشک مراجعه نمایند.

  دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

  دکتر آزیتا تنگستانی نژاد

  ريه
  بیماری های ریه، آسم ومراقبت های ویژه
  view
  متخصصین
  مطالب مرتبط
  درمان سریع سرماخوردگی با بستنی

  درمان سریع سرماخوردگی با بستنی

  سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶
  بیماری دست پا دهان

  بیماری دست پا دهان

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴
  تشخیص و درمان تب در بزرگسالان

  تشخیص و درمان تب در بزرگسالان

  چهارشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۴
  علایم و ویژگیهای تبخال لب

  علایم و ویژگیهای تبخال لب

  پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه