• منو اصلی

  آیا نوزادان باید ختنه شوند

 • ارسال شده در سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ توسط دکتر حمیدرضا بادلی ۲۴ بازديد
 • دکتر حمیدرضا بادلی

  در طی ۲۰ سال گذشته تحقیقات بسیار زیاد و مقالات ارائه شده در جامعه پزشکی نشان داده که ختنه می‌تواند باعث پیشگیری از چندین بیماری گردد.

   

   

  آیا بهتراست نوزادان ختنه شوند؟

   

  وظیفه هر پزشکی که در مراقبت از کودکان و نوزادان فعالند مانند متخصصین کودکان و نوزادان پیشگیری از بسیاری از بیماری ها می باشد مانند واکسیناسیون که با این کار فرزندان مان از بسیاری از بیماری‌های خطرناک؛ که در گذشته بسیار خطرناک و مرگ آور بود محافظت می‌شوند.

  ختنه کردن نیز همانند واکسنها می تواند از بیماری‌های زیادی پیشگیری کند. اگر از دوران نوزادی تا بزرگسالی بخواهیم فواید آن را بشماریم شامل:

  به طور کلی می توان گفت که ختنه باعث بهداشت و سلامت بهتر دستگاه تناسلی می شود.

   

  فواید حفاظتی مهم و مفید ختنه

   

  فواید مفید ختنه کردن در بیش از ۳۰ مطالعه مهم معتبر مشاهده ای و چند مطالعه تحلیلی از سال ۱۹۸۰ تا به امروز باثبات رسیده است.

  مهمترین دلایل علمی برای اثر حفاظتی ختنه آن است که پوست آلت(ختنه نشده) که بسیار ظریف است در جریان مقاربت دچار خراش های ریز می شود که ویروسی مانند HIV می تواند از آن ناحیه وارد خون و درنهایت ابتلا فرد شود.

  یکی از علل دیگر آن است که ویروس به سلول هایی فاکوسیتوزی بنام لانگرهانس دراین ناحیه آلت می چسبد ولی چون این سلول ها  نمی توانند آن را ازبین ببرند از این طریق وارد خون و ابتلای بیماری می شود.

  اثری حفاظتی ختنه در پیشگیری از ایدز توسط سازمان جهانی پذیرفته شده است.

  پیشگیری از کلامیدیا، سبفلیس و‌ویروس پاپیلوما هم از دیگر موارد محافظتی ختنه است.

  سرطان آلت تناسلی در مردان ختنه نشده بیشتر از مردان ختنه شده اتفاق می افتد. در مطالعات نشان داده شده که همسران این افراد در خطر ابتلا به سرطان سرویکس بیشتری هم می باشند.

  اما از دیدگاه متخصصین کودکان مهمترین فایده ختنه پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری، بخصوص در سال اول زندگی است. مطالعات نشان داده اند که پسران ختنه نشده کمتر از یکسال ۱۰ بار بیشتر از پسران ختنه شده دچار عفونت ادراری می شوند. نکته مهم دیگر آن است که اگرچه بطور کلی عفونت ادراری بطور کلی در زنان بیشتر است اما در سن زیر یکسال در پسران ختنه نشده بیشتر از دختران زیر یکسال است.

  اما دلیل حساسیت متخصصین کودکان به عفونت ادراری آن است که این نوع عفونت در صورت تشخیص نادرست می تواند باعث گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن، ایجاد اسکار یا زخم کلیه ها و در صورت تکرار عفونت ها حتی دچار نارسایی مزمن کلیه گردد.

  در مورد روابط جنسی در مردان ختنه شده ادعاهایی وجود دارد که باعث اختلال عملکرد جنسی می شود. اما در مطالعات زیادی که در مقایسه افراد ختنه نشده با ختنه نشده، این تفاوت عملکرد جنسی دیده نشده است.

  در بعضی از مطالعات هم تمایل زنان در امریکا بیشتر به مردان ختنه شده بوده است که مهمترین عامل آن، بهداشتی دانستن افراد ختنه شده می دانستند.

   

   

  بهترین زمان ختنه

  اگرچه در مورد سن ختنه اتفاق نظر وجود ندارد. اما براساس توصیه انجمن کودکان آمریکا، سن نوزادی می تواند سن مناسبی برای ختنه باشد.

  نوزادان بدلیل وجود مقادیر بیشتر هورمون های کنترل درد در آنها مانند کورتیکواستروئیدها، اپی نفرین، آندروژن، تیروکسین و اندورفین ها در آنها ، تحمل بیشتری برای ختنه دارند. محل ختنه در آنها بسرعت ترمیم می یابد، حتی بدون بخیه هم قابل انجام است مانند ختنه با رینگ و معمولا عوارض کمتری دارد.

   

  در پایان می توان گفت که پاسخ سوال «آیا نوزادان باید ختنه شوند» آری است.

   

  دکتر حمیدرضا بادلی

  دکتر حمیدرضا بادلی

  نفرولوژي کودکان
  بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
  دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و برد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز
  view
  متخصصین
  حمیدرضا بادلی

  حمیدرضا بادلی

  نفرولوژي کودکان
  مطالب مرتبط
  علت بوی بد دهان کودکان چیست؟

  علت بوی بد دهان کودکان چیست؟

  دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
  ویژگیهای سر نوزادان و شیرخواران

  ویژگیهای سر نوزادان و شیرخواران

  چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳
  هیدروسفالی و عوارض آن در نوزادان

  هیدروسفالی و عوارض آن در نوزادان

  سه‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه