• منو اصلی

  آیا کشیدن دندان عقل ضروری است؟

 • ارسال شده در چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ ۱۴۸ بازديد
 •  در صورتیکه دندانهای عقل در وضعیت مناسبی برویند می توانند بسیار با ارزش باشند اما در صورتیکه در وضعیت نامناسبی نباشند باید کشیده شود.

  به دندان عقل، آسیای سوم نیز گفته می شود.

  در هر فرد 2 دندان عقل در فک بالا و 2 دندان عقل در فک پایین می روید.

  تاثیر دندان عقل در جویدن

   معمولاٌ دندان عقل در فرایند جویدن غذا تاثیر زیادی ندارد. گاهی دندان عقل در وضعیت نامناسب قرار دارد که می تواند به دندانهای مجاور خود، استخوان فک و یا اعصاب دندانی آسیب برساند.

  در صورتیکه دندان عقل بصورت نیمه روییده باشد، می تواند باعث وارد شدن عفونت به داخل لثه شده و در نتیجه عفونت آن ناحیه را در بر داشته باشد. 

  همچنین درآمدن دندان عقل می تواند باعث وارد نمودن فشار مضاعف به سایر دندانها گردد.

   بر اثر بیرون آمدن دندانهای عقل، بدلیل محدود شدن فضا ممکن است به دندانهای مجاور دندان عقل فشار وارد گردد و یا خود دندان عقل بصورت کج و نامناسب بیرون آید. در نتیجه ممکن است باعث به هم ریختگی و نامرتب شدن دندانهای دیگر گردند.

  در بیشتر موارد از آنجاییکه دندانهای عقل کج می رویند نمی تواند در فرایند جویدن غذا نقشی داشته باشند و همچنین باعث وارد شدن فشار به دندانهای دیگر شوند، در نتیجه در این مواقع دندانپزشکان به مراجعان خود توصیه می کنند تا دندان عقل خود را بکشند.

  راهکارهای لازم پس از کشیدن دندانهای عقل

  پس از کشیدن دندانهای عقل در 24 ساعت اول ممکن است خونریزی ناشی از در آوردن دندان ادامه یابد. سعی کنید تا 45 دقیقه محل درآوردن دندان را تحت فشار قرار دهید.

   تورم در ناحیه ی صورت نیز پس از خروج دندان اغلب مشاهده می شود.

   سعی کنید دهان خود را با آب نمک ولرم غرغره نمایید.

  view
  مطالب مرتبط
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه