• منو اصلی

  تاثیر ترک سیگار در بهبود علایم و شیوع بیماریها

 • ارسال شده در شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ توسط عاصمه پوررجبی ۹۴۸ بازديد
 • عاصمه پوررجبی

   در معرض دود سیگار بودن باعث 40.000مرگ در سال به علت بیماری­های قلبی و سایر بیماری­ها می­شود.

  سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی بیماری غیرکشنده هم­چون پوکی استخوان ، چروک شدن پوست ،زخم معده ،ناتوانی جنسی، ومشکلات باروری می باشد.

  فواید ترک سیگار

  ترک سیگار ، فواید سلامتی بزرگ و سریعی برای زنان و مردان در هر سنی دارد.هرچه زودتر ترک کنید ،فواید بیشتری عایدتان می­شود.کسانی که در سن پایین­تر از 50 سالگی ترک می­کنند نسبت به کسانی که سیگار را ترک نمی­کنند ، خطر مرگشان را تا 15 سال آینده کاهش می­دهند. هم­چنین ترک سیگار از نظر ایجاد بیماری در افراد در معرض دود سیگار ،حایز اهمیت است.

  بیماری­های قلبی-عروقی

  سیگار کشیدن ،احتمال ابتلا به بیماری­های کرونری قلب را دو برابر می­کند و ترک سیگار به سرعت این خطر را کاهش می­دهد.یک سال پس از قطع سیگار، خطر مرگ بر اثر بیماری­های کرونری قلب به نصف کاهش می­یابد و این کاهش همیشه ادامه خواهد داشت.در برخی مطالعات بیان شده است ،میزان ابتلا به بیماری­های کرونری قلب در  کسانی که 2 سال از ترگ سیگارشان گذشته با افرادی که هیچ­گاه سیگاری نبوده­اند،برابر است.

  بیماری­های ریوی

  سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری­های ریوی همچون COPD (بیماری حاد مزمن ریوی) را افزایش می­دهد.اکثرا آسیبی که از طریق سیگار کشیدن به ریه­ ها وارد می­شود،غیر قابل بازگشت است.بنابراین ترک سیگار این آسیب را به میزان زیادی کاهش می­دهد.بسیاری از کسانی که سیگار را ترک کردند، گفته­اند :یک سال بعد از ترک سیگار علایمی مثل سرفه و خلط در ما بسیار کم شده است.

  آسم و SIDS (سندروم مرگ ناگهانی کودک) بین کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، شایع­تر است.

  سرطان

  سیگار کشیدن مسیول 90 % سرطان­های ریه است. طی 5 سال بعد از ترک سیگار، خطر سرطان ریه کاهش می­یابد.اما کسانی که سیگاری بوده­اند و ترک کرده اند، نسبت به کسانی که هیچوقت سیگار نکشیده­اند، در معرض ابتلا بیشتری هستند. ترک سیگار همچنین میزان ابتلا به سایر انواع سرطان­ها را نیز کاهش می­دهد.

  زخم معده

    سیگار کشیدن خطر بروز زخم معده را افزایش می­دهد.به همان اندازه که سیگار کشیدن احتمال ابتلا به زخم معده را افزایش می­دهد ، ترک سیگار هم در میزان بهبودی­اش موثر است.

  پوکی استخوان

  سیگار تراکم استخوان را کاهش می­دهد و احتمال شکستگی ران در زنان را افزایش می­دهد.ترک سیگار این احتمال خطر را بعد از حدود  10 سال کم می­کند.کاهش تراکم استخوان در مردان سیگاری هم گزارش شده است.هرچند که به طور واضح مشخص نیست که جه میزان خطر شکستگی استخوان در مردان تحت تاثیر سیگار است.

  بیماری­های ناشی از مصرف سیگار

  سیگار کشیدن باعث به وجود آمدن بسیاری از مسایل و یا بدتر کردن آنها می­شود.به عنوان مثال ،خانم بارداری که سیگار می­کشد در معرض خطر بیشتر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن قرار دارد. سیگار کشیدن باعث چین خوردن زودرس پوستی و افزایش خطر ابتلا به مشکلات جنسی (نظر ناتوانی جنسی) می­شود و قطع سیگار احتمالا این خطر را کاهش می­دهد.

  نویسنده عاصمه پوررجبی
  view
  مطالب مرتبط
  نسبت دورکمر به باسن یا WHR چیست؟

  نسبت دورکمر به باسن یا WHR چیست؟

  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴
  چاق شدن پس از ترک سیگار

  چاق شدن پس از ترک سیگار

  یکشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۶
  نقش هیستامین در بدن

  نقش هیستامین در بدن

  سه‌شنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۵
  آستانه تحمل درد شما چقدر است؟

  آستانه تحمل درد شما چقدر است؟

  شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه
  پربازدید ترین ها