• منو اصلی

  دلایل بروز کمبود ویتامین دی

 • ارسال شده در دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ۴۹۶ بازديد
 • در پژوهش های صورت گرفته در زمینه ی تاثیر میزان ویتامین دی در حفظ سلامت انسان نتایج نشان داده اند که بین شاخص توده ی بدنی و میزان کمبود ویتامین دی ارتباط وجود دارد. در مطالعه ای که بر روی دو هزار فرد مبتلا به اضافه وزن صورت گرفت نتایج نشان داد در افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها بالای 40 بوده است میزان سطح ویتامین دی بدنشان حدود بیست درصد کمتر از افرادی بوده است که شاخص توده ی بدنی آنها زیر 40 بوده است.

  تاثیر سن در بروز کمبود ویتامین دی بدن:

  در پژوهش های صورت گرفته در این زمینه نتایج نشان داده اند که هر چه سن انسان افزایش می یابد، از قدرت بدن انسان در سنتز ویتامین دی کاسته می شود. در واقع بدن توانایی کافی برای سنتز ویتامین دی که از نور خورشید گرفته می شود را کمتر دارد و در نتیجه باعث بروز کمبود ویتامین دی در بدن می گردد. 

  تاثیر مصرف داروها در بروز کمبود ویتامین دی بدن:

  مصرف برخی داروها همچون داروهای ضد تشنج و داروهایی که افراد مبتلا به ایدز مصرف می نمایند می تواند باعث تجزیه ی بیشتر ویتامین دی بدن شوند و در نتیجه سطح ویتامین دی بدن کاهش یافته و فرد مبتلا به کمبود ویتامین دی می گردد. 
  انجام عمل جراحی لاغری نیز می تواند باعث کاهش جذب ویتامین های محلول در چربی گردد و از آنجاییکه ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است می تواند باعث بروز کمبود ویتامین دی در افرادی که تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته اند شود.


  view
  مطالب مرتبط
  خواص مانگو یا انبه هندی

  خواص مانگو یا انبه هندی

  پنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵
  بدن کودک به چه ویتامین ها نیاز دارد

  بدن کودک به چه ویتامین ها نیاز دارد

  سه‌شنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۵
  هندوانه

  هندوانه

  سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
  فواید و خواص مصرف زنجبیل

  فواید و خواص مصرف زنجبیل

  یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
  خواص کلم بروکلی

  خواص کلم بروکلی

  شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه