• منو اصلی

  دیسکسیون یا پارگی آیورت

 • ارسال شده در دوشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۶ ۱۰۳ بازديد
 • علاِیم

  • درد یا ناراحتی
  • تهوع و استفراغ
  • تعریق بیش از حد

  درباره دیسکسیون( پارگی) آیورت  دیسکسیون آیورت یک اورژانس نادر، اما بالقوه تهدید کننده حیات می باشد و معمولا با فشار خون بالا ایجاد می شود. اگر شما دچار دیسکسیون آیورت در قفسه سینه خود شوید، شما دچار پارگی و درد ناگهانی میشوید که میتواند به قسمت پشت شما نیز انتشار یابد. دیسکسیون آیورت با یک پارگی در داخلی ترین لایه آیورت، که رگ خونی بزرگ قلب است که خون را از قلب به سایر نقاط بدن حمل می کند، شروع میشود. خون از طریق قسمت های پاره شده یا جدا شده به لایه های دیگر جریان پیدا میکند و می تواند از طریق پارگی دیواره یا سد خونی به ارگان های دیگر جریان پیدا کند. دیسکسیون آیورت می تواند باعث سکته مغزی، حمله قلبی یا نارسایی احتقانی قلب شود. میزان مرگ و میر برای دیسکسیون آیورت بالا است. تشخیص زود هنگام و درمان با عمل جراحی و دارو بسیاراهمیت دارد.

  آیا میدانید

  علت نهایی مرگ پرنسس دایانا یک دیسکسیون آیورت به علت متحمل شدن صدمه به قفسه سینه در تصادف کشنده ی خودرو بود. دکتر مایکل دیباکی،که برای اولین بار عمل جراحی دیسکسیون آیورت در سال 1955 را انجام داد، به این بیماری در سن 97 سالگی مبتلا شد و پس از تحت عمل جراحی قرار گرفتن، جان سالم به در برد. ایالات متحده دیپلمات ریچارد هالبروک از ایالات متحده 21 ساعت تحت عمل جراحی برای دیسکسیون آیورت قرار گرفت قبل از آنکه دو روز بعد مرگ او اتفاق بیفتد. دیسکسیون آیورت در سیاه پوستان شایع تر از سفید پوستان و در سفید پوستان شایع تر از نژاد آسیایی می باشد. مردان به احتمال زیاد سه برابر بیشتر از زنان به دیسکسیون آیورت مبتلا میشوند.

  خود مراقبتی در دیسکسیون( پارگی) آیورت  این روشهای مراقبت از خود ممکن است کمک به جلوگیری از قطع سرخرگ آیورت کند: کنترل فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و یا ترک سیگار در صورت سیگاری بودن

  پزشک چگونه دیسکسیون( پارگی) ایورت را تشخیص میدهد  پزشک ممکن است قفسه سینه اشعه X ، CT اسکن، اکوکاردیوگرافی، یا MRI ،  آیورتوگرافی (اشعه X آیورت پس از تزریق با ماده حاجب) برای تشخیص دیسکسیون آیورت انجام دهد.

   عوامل خطر ابتلا به دیسکسیون( پارگی) آیورت

  1. جنس مرد
  2. سن 50 تا 70 سالگی
  3. سیگار کشیدن
  4. فشار خون بالا
  5. اختلالات بافت همبند و یا اختلال رگ های خونی (مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز-دانلوس)
  6. آنوریسم آیورت
  7. شرایط خاص قلبی
  8. تروما ی قفسه سینه
  9. سابقه خانوادگی آنوریسم یا دیسکسیون

  درمان دیسکسیون( پارگی) ایورت  اکسیژن، داروهای داخل وریدی برای کاهش فشار خون و جلوگیری از پاره شدن و یا آسیب آیورت، جراحی اورژانسی آیورت برای حذف بخش جدا شده ی آیورت، بستن کانال کاذب ایجاد شده بین لایه های دیواره ی آیورت، تعمیر و یا تعویض دریچه آیورت اگر دچار نشت است، و بازسازی آیورت با جراحی پیوند روش اندوواسکولار مصنوعی - استنت گرافت- از طریق وارد کردن یک کاتتر به رگ های خونی کشاله ران، درمان دارویی طولانی مدت، معمولا شامل یک بتا بلاکر یا مسدود کننده ی کانال کلسیم و دارو جهت فشار خون بالا، مانند ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) دارهای مهار کننده جهت کاهش کلسترول و تغییرات رژیم غذایی در صورت آترواسکلروز

  چه زمان به پزشک مراجعه کنید  دیسکسیون آیورت در قفسه سینه یک اورژانس پزشکی است. اگر شما دچار درد شدید قفسه سینه و یا سایر علایم دیسکسیون آیورت شدید، بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرید و یا به بخش اورژانس یک بیمارستان مراجعه کنید.

  انتظار میرود در دیسکسیون( پارگی) آیورت  زمانی که پارگی در آیورت رخ می دهد، شما احتمالا احساس مشقت بار، درد ناگهانی و شدید در سراسر قفسه سینه و احتمالا بین شانه های خود دارید. همچنین شما ممکن است ضعف یا تنگی نفس داشته باشید. دیگر نشانه ها بستگی به این دارد که آیا پارگی آیورت باعث بستن شاخه های مختلف آیورت شده است یا نه و اگر شده باعث بستن کدام شاخه؟ اگر جریان خون به مغز، مسدود شده باشد، ممکن است سکته مغزی ایجاد شود. اگر جریان خون به عضلات قلب مسدود شده باشد، یک حمله قلبی میتواند پیش بیاید. اگر نخاع را تحت تاثیر قرار داده باشد، بازوها و یا اندام ها ممکن است بی حس و یا فلج شده باشند.

  در بیمارستان، پزشکان به شدت فشار خون بیمار را با داروهای داخل وریدی کنترل می کنند. بسته به عواملی مانند مکان پارگی بیمار توسط عمل جراحی اورژانس و یا فقط با دارو درمان میشود. اکثر پارگی ها برای جایگزینی قسمت آسیب دیده ی آیورت نیاز به جراحی دارند. این معمولا سه تا شش ساعت طول می کشد، و شما باید به مدت یک هفته یا بیشتر در بیمارستان بستری باشید.

  اگر شما کاندید یک جراحی پیوند کمتر تهاجمی هستید ممکن است به مدت یک تا سه روز در بیمارستان بستری باشید. شما احتمالا برای کنترل فشار خون و کاهش استرس به آیورت، نیاز به مصرف دارو تا آخر عمر دارید.

  میزان ابتلا به دیسکسیون( پارگی) آیورت

  هر سال، حدود 24 مورد در یک میلیون نفر دیسکسیون آیورت در ایالات متحده اتفاق می افتد.


  اقدامات فوری در مورد دیسکسیون( پارگی) آیورت

  در صورت درد شدید قفسه سینه و یا سایر علایم دیسکسیون آیورت، بلافاصله تماس با 115 و یا رفتن به بخش اورژانس یک بیمارستان.

  حقایقی درمورد دیسکسیون( پارگی) ایورت  در حدود 60 درصد از افرادی که برای دیسکسیون آیورت درمان می شوند، حداقل طول عمر 10سال دارند.

  عوامل تشدید کننده دیسکسیون( پارگی) ایورت

  فعالیت سنگین، فشار خون بالا، استرس

  منبع: WebMd
  view
  مطالب مرتبط
  آنوریسم ایورت شکمی چیست؟

  آنوریسم ایورت شکمی چیست؟

  پنجشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۶
  آمیلوییدوز Amyloidosis Deasease

  آمیلوییدوز Amyloidosis Deasease

  شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
  سیانوز انتهاهای بدنAcrocyanosis Deaseases

  سیانوز انتهاهای بدنAcrocyanosis Deaseases

  پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۶
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه
  پربازدید ترین ها