• منو اصلی

  سیاه سرفه Whooping Cough Disease

 • ارسال شده در جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱ بازديد
 • علاِیم سیاه سرفه

  • پوست آبی رنگ
  • سرفه کردن
  • تب
  • آبریزش بینی
  • نفس کم آوردن
  • عطسه
  • آبریزش ازچشم
  • تغییر رنگ
  • لبهای آبی رنگ
  • گرفتگی بینی

  درباره سیاه سرفه

  سیاه سرفه یک عفونت تنفسی مسری است که با سرفه و عطسه کردن از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابد.عامل این بیماری باکتری بوردتلا پرتوزیس است که با تزریق واکسن سیاه سرفه در 6 ماه اول زندگی کودک می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.علایم بیماری سیاه سرفه شامل:آبریزش بینی ،تب خفیف ، عطسه، و سرفه شدید است.گاهی اوقات به دنبال سرفه شدید بیمار دچار استفراغ نیز می شود.سیاه سرفه میتواند باعث بیماری شدید و حتی تهدید کننده حیات در کودکان و نوزادان شود.این بیماری در گذشته یکی از بیماری های شایع دران کودکی بود که امروزه به علت واکسینه شدن نوزادان شیوع کمتری دارد.

  آیا میدانید

  سیاه سرفه در اوایل قرن 20 میلادی تا زمانی که واکسن سیاه سرفه به صورت روتین برای همه نوزادان تزریق نمی شد، یکی از دلایل عمده بیماری و مرگ در در کودکی محسوب می شد.نوزادانی که واکسن سیاه سرفه یا بزرگسالانی که دوز یادآور را دریافت نکرده اند،بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

  خود مراقبتی در سیاه سرفه

  بزرگسالان و خردسالان می توانند علایم سیاه سرفه را در خانه با کارهای زیر کاهش دهند :نوشیدن فراون مایعات،حمام گرم،وعده های غذایی کم حجم

  پزشک چگونه سیاه سرفه را تشخیص میدهد

  تشخیص این بیماری با معاینه فیزیکی دقیق توسط پزشک ،آزمایش خون ،کشت خلط و بینی و عکس رادیوگرافی قابل تشخیص است.

  عوامل خطر ابتلا به سیاه سرفه

  عدم واکسیناسیون

  پیشگیری از سیاه سرفه

  برای پیشگیری از سیاه سرفه میتوان کارهای زیر را انجام داد: واکسیناسیون موثرترین روش پیشگیری است.دوزهای یادآور واکسن سیاه سرفه را فراموش نکنید.اگر فرزندتان واکسن سیاه سرفه را دریافت نکرده و سن اش کمتر از7 سال است ، در زمان شیوع سیاه سرفه تا 14 روز بعد از گزارش آخرین فرد مبتلا ،به مکان های عمومی مانند مدرسه نرود. شستشوی دست ها اگر علایم سرماخوردگی دارید. استفاده از ماسک دهان

  چه زمان به پزشک مراجعه کنید

  چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ هر زمانی که علایم بروز کند باید به پزشک مراجعه کرد.در صورتی که علایمی مانند اشکال در تنفس ،تشنج ،تب شدید، استفراغ مداوم ،کبود شدن رنگ پوست و یا کم آبی بروز کرد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

  انتظار میرود در سیاه سرفه

  علایم سیاه سرفه در ابتدا شبیه به سرماخوردگی است.بعد از حدود یک هفته الی ده روز سرفه های شدید شروع می شوند.در بعضی مبتلایان شدت سرفه ها به حدی شدید است که نمی توانند نفس بکشند.نوزادان حتی در موارد شدید بیماری ممکن است فقط سرفه خفیف داشته باشند یا اصلا سرفه نکنند.بزرگسالان و خردسالان مبتلا به سیاه سرفه معمولا در خانه درمان می شوند.اما نوزادان و کودکان سنین پایین تر نیاز به آنتی بیوتیک، اکسیژن تراپی،مایع درمانی،آرام بخش، و یا بستری شدن در بیمارستان دارند.این عفونت معمولا تا 6 هفته دربدن انسان باقی می ماند.

  میزان ابتلا به سیاه سرفه

  در سال 2010 در امریکا 21 هزار فرد مبتلا به سیاه سرفه تشخیص داده شد.

  حقایقی درمورد سیاه سرفه

  که 26 نفر از آنها به علت سیاه سرفه درگذشتند و از این 26 نفر ،22 نفر نوزاد زیر 1سال بودند.

  عوامل تشدید کننده سیاه سرفه

  این بیماری با مصرف سیگار و در معرض دود آتش قرار گرفتن ،تشدید می شود.
  view
  مطالب مرتبط
  آنوریسم ایورت شکمی چیست؟

  آنوریسم ایورت شکمی چیست؟

  پنجشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۶
  آمیلوییدوز Amyloidosis Deasease

  آمیلوییدوز Amyloidosis Deasease

  شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه