• منو اصلی

  طریقه خوراندن کپسولها و قرص ها به کودکان

 • ارسال شده در جمعه ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ توسط دکتر حمیدرضا بادلی ۷۱۵۸ بازديد
 • دکتر حمیدرضا بادلی

  داروهایی که مصرف آنها کمتر اتفاق می افتد معمولاً به شکل شربت وجود ندارند و یا اگر هم وجود داشته باشند، به ندرت در بازار یافت می شوند.

   

  چگونه دارو را به شکل قرص به کودک بدهیم؟

   

  اگر دارو به شکل قرص در دسترس بود، می توانید قرص را خوب له کنید و به شکل پودر درآورید و آنگاه آن را داخل غذا یا نوشیدنی کودک بریزند؛ فقط حواستان باشد که دارو به همراه غذا اختلالات دارویی ندهد.

   

  آیا می توان قرص را با شیر ترکیب کرد؟

  داروسازها حتماً باید به والدین هشدار دهند که ماده ی غذایی یا نوشیدنی ای که برای ترکیب کردن دارو با آن استفاده می کنند، نباید جزو مواد غذایی ضروری بدن کودک همچون شیر باشد، زیرا ممکن است طعم تلخ ایجاد شده بر اثر دارو باعث شود که کودک دیگر رغبت به خوردن آن ننماید.

   

   

   

  از چه ماده غذایی برای خوش طعم کردن دارو استفاده کنیم؟

   

  بنابراین از یک ماده ی­ غذایی خوش طعم که بتواند طعم تلخ دارو را پوشش دهد و همچنین جزو مواد غذایی ضروری بدن کودک نباشد، استفاده نمایید.

  برای مثال، قرص پودر شده را می توانید در مقدار کمی پودینگ، ماست، بستنی و مربا ترکیب نمایید. داروسازان باید به والدین یادآوری نمایند که کل ماده غذایی ترکیب شده با دارو باید توسط کودک خورد شود تا کل دوز لازم از دارو مصرف گردد.

  در مورد داروهایی که فقط به شکل کپسول موجود هستند اول از همه باید بررسی گردد که آیا می توان کپسول را باز کرد، و در صورت باز نمودن کپسول خللی در محتویات دارویی کپسول ایجاد نشود.

   

   

  چگونه داروی به شکل کپسول را به کودک بدهیم؟

   

   در صورتیکه کپسول مورد نظرتان را می توانید باز نمایید، محتویات درون کپسول را می توانید در درون مواد غذایی مختلفی همچون بستنی، پودینگ، ماست و یا نوشیدنی های مختلف ترکیب نمایید.

   البته در این موارد هم باید بخاطر داشته باشید که هر کدام از کپسولهایی که می خواهید به کودک بدهید را باید از نظر داروشناسی مورد بررسی قرار دهید، تا با مواد غذایی خاصی تداخل نداشته باشد.

   در مورد کپسولهایی که حق ندارید آنها را باز نمایید و محتویات دارو را از درون کپسول خارج نمایید، حتماً باید به کودک خود طریقه ی قورت دادن قرص ها و کپسولها را آموزش دهید.

   

  نکات مطلب خوراندن کپسولها و قرص ها به کودکان

   

  اگر دارو به شکل قرص در دسترس بود، می توانید قرص را خوب له کنید و به شکل پورد درآورید

  از یک ماده ی­ غذایی خوش طعم که بتواند طعم تلخ دارو را پوشش دهد و همچنین جزو مواد غذایی ضروری بدن کودک نباشد، استفاده نمایید.

  در مورد داروهایی که فقط به شکل کپسول موجود هستند اول از همه باید بررسی گردد که آیا می توان کپسول را باز کرد، و در صورت باز نمودن کپسول خللی در محتویات دارویی کپسول ایجاد نشود.

  در مورد کپسولهایی که حق ندارید باز نمایید ، حتماً باید به کودک خود طریقه ی قورت دادن قرص ها و کپسولها را آموزش دهید.

   

   

   

  دکتر حمیدرضا بادلی

  دکتر حمیدرضا بادلی

  نفرولوژي کودکان
  بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
  دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و برد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز
  view
  متخصصین
  حمیدرضا بادلی

  حمیدرضا بادلی

  نفرولوژي کودکان
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه
  پربازدید ترین ها