• منو اصلی

  عرضه شربت توت فرنگی به جای مکمل آهن

 • ارسال شده در پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۳۲۱ بازديد
 •  تولید مکمل اطفال از نقاط ضعف صنعت مکمل ها در کشور به شمار می رود بنابراین نیاز به سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه هست.
   
   
  به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، عباس کبریایی زاده روز سه شنبه در نشست خبری همایش مکمل های غذایی و رژیمی با رویکرد مصرف این مکمل ها در سلامت زن، مادر و کودک افزود: بسیاری از مکمل های آهن که سال های سال بطور رسمی به عنوان آهن وارد کشور می شد، آهن کافی نداشت و بطور مثال شربت توت فرنگی بود که اکنون این مسایل کنترل شده است.
   
   
  وی تصریح کرد: بسیاری از مکمل های وارداتی به اسم کانادا و آمریکا وارد ایران شده که در کشورهای همجوار بسته بندی شده است، باید بدانیم مرغ همسایه غاز نیست، البته جلوی اینگونه تخلفات اکنون گرفته شده است.
   
   
  رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل های رژیمی و غذایی گفت: نکته دیگر در مکمل ها طعم آنها است. کنترل طعم و بوی مکمل ها سخت است و لازم است که پوشش دهنده های طعم و فناوری جدید در مکمل ها بکار گرفته شود.
  کبریایی زاده افزود: درخواست افزایش دسترسی به فرمول های جدید را برای تهیه مکمل های کودکان داریم تا هنگامی که کودک مکمل آهن مصرف می کند، طعم بد آن را حس نکند.
  وی خاطرنشان کرد: فرآورده های فرموله شده مکمل شامل املاح، ویتامین، پروتیین و دیگر ترکیبات مغذی یکی از مولفه های موثر در ارتقای شاخص نظام سلامت به شمار می رود. اکنون الگوی زندگی تغییر کرده و نیاز مردم به ریزمغذی ها در قالب مکمل ها افزایش یافته است.
   
  ** ضرورت ساماندهی مکمل های زنان
  رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل های رژیمی و غذایی با اشاره به برگزاری همایش مکمل های غذایی و رژیمی با رویکرد مصرف این مکمل ها در سلامت زن، مادر و کودک گفت: تنوع دوران فیزیولوژیکی زنان، ضرورت ساماندهی مکمل های در حوزه زنان را روشن می سازد.
  کبریایی زاده افزود: نوع ریزمغذی های مورد نیاز دختران هنگام رشد با نوع ریزمغذی های مورد نیاز در دوران بارداری یا یایسگی متفاوت است، بنابراین در این همایش تلاش داریم تا جامعه پزشکی با مکمل های ویژه زنان و کودکان بصورت علمی آشنا شوند.
  وی ادامه داد: می خواهیم شرکت های تولیدکننده مکمل ها در داخل کشور طی این همایش با آخرین فناوری های بکار گرفته شده در ساخت مکمل ها آشنا شوند.
   
  ** گرانی مکمل ها
  رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل های رژیمی و غذایی در ادامه به گرانی مکمل ها اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های ما در حوزه مکمل ها، قیمت بالای مکمل های وارداتی است.
  کبریایی زاده افزود: مکمل ها جزو محصولاتی به شمار می روند که در هیچ کشوری تحت پوشش بیمه نیستند اما نظام سلامت در تمام کشورها، ویتامین و املاح مورد نیاز اقشار مختلف بویژه گروه آسیب پذیر را حمایت می کند که از جمله آنها می توان به مولتی ویتامین، قطره «ای دی» - AD - و روی در کودکان اشاره کرد.
  وی خاطرنشان کرد: این مکمل ها اکنون در ایران بطور رایگان در مراکز بهداشتی در اختیار زنان و کودکان قرار می گیرد؛ مولتی ویتامین بیماران کلیوی نیز تحت پوشش بیمه قرار دارد. اما چون مکمل ها بطور کلی جزو فرآورده های درمانی نبوده و بیشتر به عنوان تقویت کننده عملکرد ارگان های بدن هستند در هیچ کشور بیمه نیستند.
   
  **مکمل ها طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت باید داخل کشور ساخته شوند
  رییس شورای سیاست گذاری همایش مکمل های غذایی و رژیمی گفت: برای مکمل ها، استانداردهایی در دنیا وجود دارد که تحت عنوان فارماکوپه مطرح شده و وزارت بهداشت آنها را کنترل می کند.
   
   
  کبریایی زاده افزود: سازمان جهانی بهداشت توصیه می کند که فرآورده های طب سنتی و مکمل ها ترجیحا، تولید داخل کشورها باشند زیرا نه فقط به علل اقتصادی بلکه چون مکمل ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند، پس از تولید نمی توان اجزای آن را کنترل کرد.
  وی خاطرنشان کرد: مکمل های وارداتی نیز باید از چند برند معتبر وارد کشور شود تا بازار مکاره برای آنها ایجاد نشود؛ یکی از گلایه های پیشین ما این بود که واردات مکمل ها، بی حساب و کتاب نباشد که این مساله طی دو سال گذشته کنترل شد.
   
  ** امکان کنترل مکمل بعد از تولید وجود ندارد
  رییس سندیکای تولیدکنندگان مکمل های رژیمی و غذایی گفت: هنگامی که مکمل های مورد نیاز جامعه از منابع متعدد وارد کشور می شود، احتمال تقلب نیز افزایش می یابد. بطور مثال مولتی ویتامین از 7 تا 22 جزء تشکیل شده که امکان کنترل کیفی آن بعد از تولید وجود ندارد، بنابراین متقلبان به این مکمل ها، فرآورده های خیابانی اضافه می کنند که فرد با مصرف آن دچار سرخوشی شده و فکر می کند کیفیت مکمل های وارداتی بهتر از تولیدات داخلی است.
  کبریایی زاده درمورد کیفیت خوب مکمل های تولید داخل افزود:‌ بطور مثال همه مواد اولیه مولتی ویتامین های تولید داخل از آلمان وارد شده و بر آن نظارت کامل می شود.
   
   
  چهارمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی با رویکرد مصرف این مکمل ها در سلامت زن، مادر و کودک از هشتم تا 10 اردیبهشت ماه برگزار می شود.
   
  برچسب ها :
  view
  مطالب مرتبط
  ایستادن طولانی مدت در محل کار

  ایستادن طولانی مدت در محل کار

  پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴
  کاپسایسین یک مسکن درد عالی است

  کاپسایسین یک مسکن درد عالی است

  یکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۴
  چاق شدن پس از ترک سیگار

  چاق شدن پس از ترک سیگار

  یکشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۶
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه