• منو اصلی

  قطره آهن

 • ارسال شده در یکشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ۱۰۵۸ بازديد
 • آهن یک ماده معدنی مورد نیاز برای ساختن گلبولهای قرمز که عامل انتقال اکسیژن به سلولهای بدن است می باشد   

  از انجا که با وجود اثزات مثبت بالقوه شیر مادر، آهن به اندازه کافی در ان وجود ندارد لذا مصرف حدود 15قطره  آهن به صورت مکمل همزمان با شروع غذای تکمیلی یعنی از 6 ماهگی  تا 24 ماهگی به والدین توصیه می شود  تا از بروز کم خونی ناشی از فقر آهن که یکی از معضلات بهداشتی جهان امروز است پیشگیری شود .

  توجه داشته باشید که در صورت تولد نوزادی با وزن کمتر از 2500 گرم حتما همزمان با دوبرابر شدن وزن وی از قطره آهن استفاده شود

  قطره آهن معمولا با سیاه شدن دندانهای کودک همراه است لذا پیشنهاد می شود در صورتی که می توانید ان را در انتهای دهان کودک چکانده و پس از ان با پارجه لطیف تمیز دندانهای کودکتان را پاک کنید و یا پس از ان به کودک کمی اب دهید تا اثر سیاهی ان برطرف شود .

  مصرف نکردن قرص به صورت خودسرانه می تواند باعث  کمبود شدید آهن شده  و کم خونی را در بزرگسالی ایجاد کند که می تواند عوارض شدیدی داشته باشد. اگرچه در بزرگسالی کمبود آهن می تواند منجر به خستگی ضعف و .. شود اما این علایم در کودکان و شیرخوران که هنوز قوه گفتاری خود را به دست نیاورده اند قابل بررسی نیست .

  بنابراین در یکسالگی معمولا با انجام ازمایش خون ، کودکان از نظر میزان هموگلوبین بررسی شده و در صورت کم بودن ان نیاز به اقدام فوری توسط پزشک کودکان می باشد .  

  برچسب ها :
  view
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه