• منو اصلی

  مشکلات روحی و بی اختیاری های مثانه (شب ادراری)

 • ارسال شده در یکشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۵ توسط دکتر حمیدرضا بادلی ۵۳۲ بازديد
 • دکتر حمیدرضا بادلی

  آیا کودکان بدلیل مشکلات روحی بسترویا لباس خودراخیس می کنند؟

  درگذشته این باور وجودداشت که کودکان بدلیل مشکلات روحی خودرا خیس می کردند یا دچار بی اختیاری می شدند.امروزه اغلب پزشکان می دانند که این باور نادرست است.این بچه ها به عمد خودرا خیس نمی کنند ووالدین آنها هم حمایتگرندازاین رو ارتباطی بین خیس کردن و تجربیات بد روحی وجودندارد. روان درمانی ودرمان های مشابه هم درآن تاثیری ندارند. این برداشت غلط می توانند برای والدین و فرزند ایجاد احساس گناه نماید.

  البته باید بدانیم همیشه بین تن و روان ارتباط محکمی وجودارد. تن وروان با هم پیوند ناگسستنی یارند و هر کدام از آنها می توانند بر دیگری تاثیری قوی بگذارد.بسیاری از خانواده ها می دانند عواملی مانند تولد فرزند جدید می تواند باعث تشدیدبی اختیاری شود . حتی بسیاری از بچه ها در مهمانی هایی که با ماندن بییش از 24 ساعت همراه باشد بی اختیاری تخواهند پیداکرد.

  مشکلات مثانه بچه های بیش فعال:

  این بچه ها مشکلات مثانه ای بیشتری به نسبت بچه های دیگردارند.چرااین اتفاق می افتد هنوز بدرستی روشن نشده است اما کودکی که به جهان اطراف خود توجه کمی دارد ودرآن تمرکزکمتری می کند قطعا چنیین بی توجهی و عدم تمرکزی به اعضای داخلی بدن خود هم خواهدداشت.البته این قضیه درددرمان کودک تاثیری ندارد واز همان متد درمانی که برای بقیه کودکان استفاده می شود در این بچه ها استفاده می کنیم

  عواقب روحی بی اختیاری ها:

  بی اختیاری می تواند تاثیر بسیار شدیدی برافکاراو بگذارد. این بچه هاهمیشه نگران بی اختیاری خود در انظار عمومی اند وبسیاری از این بچه ها جرات حضوردر مهمانی شبانه و اردوهای شبانه روزی با دیگر بچه ها را ندارند.

  این بچه ها فکر می کنند نهادی متفاوت از دیگران دارند،آنها فکر میکنند با دیگر کودکان تفاوت دارد وحتی گاهی از دیگران می شنوند که هنوز بالغ وتکامل کافی نیافته اند. بسیاری از این کودکان براین باورند که تنها خوشان این مشکل دارند و حتی از طرح مسیله با دوستان صمیمی خود هراس دارند. 
  عجیب نخواهد بود که این مسیله تاثیر روانی براو نگذارد اما این بی اختیاری است که برای اومشکل روانی ایجادنموده است


  چگونه این مشکل را باید مدیریت کرد؟

  بچه هایی که بی اختیاری مانند شب ادراری و عدم کنترل ادراردرروز دارند باید حتما برای خشک ماندن درمان شوند.بسیاری از این مشکلات روحی رفع خواهند شد و بوضوح خواهیددید که چگونه اعتماد نفس او ارتقاء می یابد.اماتازمان بهبودی باید والدین باید همراه او باشندبه اوتاکید کنند که این خطا واشکال او نیست ، اوتنه کسی نیست که بی اختیاری دارد و اینکه برای این مشکل درمان مقتضی وجوددارد. بعضی اوقات اگر او اجازه دهد بهتر است این مشکل خودرا با بهترین دوست خود درمیان بگذارد(البته نباید اجبار کرد).

  باید به او تاکید کرد مانند بقیه بچه های باید زندگی کند ونگذارد که مثانه به اودستور دهد چه کاری انجام دهد یا انجام ندهد.

  دکتر حمیدرضا بادلی

  دکتر حمیدرضا بادلی

  فوق تخصص
  بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
  دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و برد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز
  منبع: ICCS
  view
  مطالب مرتبط
  از شیر گرفتن کودک در شب

  از شیر گرفتن کودک در شب

  سه‌شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۷
  میکروسفالی یا کوچک شدن سر نوزاد

  میکروسفالی یا کوچک شدن سر نوزاد

  دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴
  مراحل انجام ختنه با رینگ کودکان

  مراحل انجام ختنه با رینگ کودکان

  سه‌شنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۷
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه