• منو اصلی

  مشکلات پوست و مو در بیماری تیرویید

 • ارسال شده در دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ توسط دکتر محمدعلی نیلفروش زاده ۵۹۸ بازديد
 • دکتر محمدعلی نیلفروش زاده


   

  تاثیرات کاهش وزن بر کم کاری تیرویید


  پوست در واقع آینه ای از مشکلات داخلی است و بسیاری از بیماریهای سیستمیک تظاهرات پوستی دارند. یکی از مشکلاتی که در کشور ما هم شایع است و علاوه بر تاثیر بر اندامهای داخلی، پوست را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، بیماری های تیرویید است.
  وقتی این غده بسیار مهم و حیاتی کار خود را درست انجام ندهد و در ترشح هورمونهای خود کم کاری یا پرکاری کند، سیستم داخلی بدن به هم می ریزد و پوست هم از این قاعده مستثنی نیست. گاهی آگاهی نداشتن ما از علایم بیماریها، باعث می شود وقت و هزینه زیادی صرف کنیم و بدون نتیجه از این مطب به مطب پزشک دیگر برویم. خشکی یا خارش پوست می تواند بدلیل مشکلات تیروییدی باشد.

  نکات مهم درباره تزریق ژل یا فیلر


   

  استرس سلامت پوست را به خطر می اندازد


  پزشک برای رسیدن به تشخیص دقیق معمولا شرح کامل می گیرد و معاینه و آزمایشهای لازم او را به تشخیص قطعی می رساند. با پرسیدن نکات کلیدی از بیمار، حدس و گمان پزشک را به سوی درست هدایت می کند و بعد از تشخیص و علت یابی درمان آغاز می شود. سولاتی که از بیماران در این ارتباط پرسیده می شود مثلا اینکه آیا بیمار عدم تحمل به گرما دارد؟ دچار کاهش وزن شده است؟
  آیا طپش قلب دارد؟ آیا عادت های غذایی تغییر کرده است؟
   

  تاثیر رژیم غذایی بر درمان کم کاری تیرویید


  پرکاری تیرویید (هیپرتیروییدی)
  بیماری نسبتا شایعی است و بیشتر مردم از آن غافلند. این بیماری زمانی ایجاد می شود که تیرویید به هر دلیلی بیش از حالت عادی هورمون تولید کند. این بیماری بیشتر در سنین 20 تا 40 سالگی رخ می دهد و زنان بیشتر از مردان دچار آن می شوند. در پرکاری تیرویید کم پشتی وسیع موهای سر و ریزش مو دیده می شود و حتی در مواردی، موهای زیر بغل هم کاهش می یابد.
  کاهش وزن زیاد با وجود تغذیه طبیعی، لرزش دستها، طپش قلب، عصبانیت و خارش و ریزش مو را به همراه دارد. در این بیماری بطور کلی پوست گرم، مرطوب و نرم است ولی حالت تحلیل رفته و نازک شده ندارد.
   
  موها نازک و نرم هستند و تغییرات ناخنها از جمله جدا شدن ناخن یا ناخن چکشی مشاهده می شود. در بعضی مناطق پوست ممکن است تیرگی وجود داشته باشد و در موارد شدید این تیرگی گسترده خواهد شد. در مردان به دلیل افزایش ثانویه استروژن، احتمال بزرگی سینه (ژنیکوماستی) وجود دارد.
   

  مصرف همزمان قهوه و داروهای تیرویید  کم کاری تیرویید (هیپوتیروییدی)
  در این بیماری تغییرات پوستی به صورت پوست خشن، خشک، سرد و رنگ پریده است. گاهی پوست متورم است که ناشی از ادم سلولی حاصل از این بیماری است. در بعضی بیماران تغییر رنگ و زرد شدن پوست رخ می دهد و عروق پوست بسیار شکننده می
  شوند. پوسته پوسته شدن کف دست و پا نیز در تعدادی از بیماران رخ می دهد.
   

  علایم و عوارض کم کاری تیرویید یا هایپو تیروییدی  موها، خشن و شکننده و عروسکی می شود و رشد آن ها به آهستگی رخ می دهد که به دلیل افزایش فاز تلوژن یا استراحت موهاست. ریزش موی ابرو به خصوص در ناحیه یک سوم خارج ابرو ممکن است دیده شود. از طرفی ناخنها نازک و شکننده می شوند و رشد کمی دارند.
  نکته قابل توجه اینکه همیشه اینطور نیست که با برطرف شدن علت زمینه ای، بیماری پوستی هم بهبود پیدا کند. بیشتر اوقات لازم است است علاوه بر مراجعه به متخصص داخلی، برای درمان مشکلات پوستی به متخصص پوست هم مراجعه کرد.

  آیا علایم کم کاری تیرویید از ابتدا قابل شناسایی است؟  نویسنده دکتر محمدعلی نیلفروش زاده منبع http://www.drnilforoushzadeh.ir
  view
  مطالب مرتبط
  بهترین نوع کرم ضد آفتاب کدام است

  بهترین نوع کرم ضد آفتاب کدام است

  دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۵
  مراقبت از موهای رنگ شده

  مراقبت از موهای رنگ شده

  دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه