• منو اصلی

  مصرف بی رویه دگزامتازون خطرناک است

 • ارسال شده در شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ۵۷۲ بازديد
 •  

  به گزارش " وبدا" دکتر  سید علی وکیلی با بیان این مطلب گفت : کورتیکواستروییدها و از آن جمله داروی دگزامتازون ، پردنیزولون ، بتامتازون و … داروهایی هستند که عملشان مشابه با عمل هورمون های مترشحه از قشر فوق کلیوی انسان است و اغلب در مواردی استفاده می شوند که بدن اتسان قادر به ساخت کافی این هورمون ها نمی باشد .

  دکتر  سید علی وکیلی  در ادامه با بیان اینکه در صورتی که پزشک مقدار معینی از دارو را تجویز کرده است ،نباید هرگز مقدار مصرف آن را کم و زیاد و یا به طور ناگهانی قطع کرد ، افزود : قطع مصرف ناگهانی دارو می تواند باعث کاهش اشتها ، ناراحتی معده ، استفراغ ، گیجی و حواس پرتی ، سردرد ، تب و درد مفاصل و ماهیچه ها ، پوسته ریزی و کاهش وزن شود.

  وی افزود: داروی دگزامتازون می تواند باعث عوارض جانبی نظیر راش پوستی ، تورم در صورت ، اندام های انتهایی و قوزک پا، اشکال و اختلال در بینایی ، سرماخوردگی یا عفونتی که برای مدت طولانی ادامه دار است ، ضعف عضلات ، مدفوع سیاه یا قیری رنگ، پوکی استخوان ، چاقی ، اختلال حافظه ، قرمزی پوست ، افزایش میزان چربی که باعث پف کردن فرد و علامتی به نام صورت ماه شکل ( صورت گرد ) و تنه بوفالو ( تجمع چربی در نقاطی مانند سینه و پهلو ) افزایش تحلیل پروتیینی بافتی و اختلال ضربان قلب شود .

   

   

  مصرف بی رویه دگزامتازون خطرناک است

   

   

   

  دکتر  وکیلی  همچنین گفت:دگزامتازون می تواند باعث افزایش سطح قند خون شود بنابراین در صورتی که به بیماری دیابت (قند خون بالا ) مبتلا هستید و همزمان این دارو را نیز استفاده می کنید سطح قند خونتان را در منزل کنترل و پیگیری کنید.

   

  به گفته وی برای رفع علایم حساسیت های ساده و سرماخوردگی نباید از دگزامتازون استفاده کرد چرا که با تضعیف سیستم ایمنی زمینه را برای تشدید مشکلات عفونی فراهم کرده و طول درمان بیماری را افزایش می دهد.

  view
  مطالب مرتبط
  درمان سریع سرماخوردگی با بستنی

  درمان سریع سرماخوردگی با بستنی

  سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶
  نسبت دورکمر به باسن یا WHR چیست؟

  نسبت دورکمر به باسن یا WHR چیست؟

  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴
  بیماری دست پا دهان

  بیماری دست پا دهان

  شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴
  تشخیص و درمان تب در بزرگسالان

  تشخیص و درمان تب در بزرگسالان

  چهارشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۴
  علایم و ویژگیهای تبخال لب

  علایم و ویژگیهای تبخال لب

  پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه