• منو اصلی

  مهمترین زمان برای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر هزار روز اول زندگی هر فرد است

 • ارسال شده در پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ ۷۲۸ بازديد
 • مهمترین زمان برای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر

   دکتر علی اکبر سیاری در اولین جلسه کمیته کشوری پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر با بیان این که برنامه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر شامل دو بخش رفتارهای فردی و عوامل خطر بیولوژیک است، گفت: عوامل خطر رفتاری مرتبط با رفتارهای هر فرد بوده که شامل مصرف سیگار، غذای ناسالم، کم تحرکی و مصرف الکل است و عوامل بیولوژیک و ژنتیک شامل استعداد به ابتلا به سرطان ها، قند خون و فشار خون است.

  معاون بهداشت کاهش مصرف روغن های با اسید چرب و ترانس بالا و همچنین روغن جامد، تکمیل برنامه غنی سازی با ید، غنی سازی نان با آهن و اسید فولیک، تکمیل برنامه آهن یاری در مدارس را برنامه های حوزه بیماری های غیر واگیر بیان کرد و افزود: علاوه بر تکمیل این برنامه ها، ترویج تغذیه با شیر مادر، کاهش مصرف دخانیات، اجرای برنامه ملی دیابت و فشار خون، اجرای برنامه ثبت سرطان و غربالگری سرطان دهانه رحم، افزایش فعالیت های فیزیکی و تغذیه سالم از برنامه های سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر است.

  دکتر سیاری در ادامه مهمترین زمان برای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر را هزار روز اول زندگی و سن 2 تا 5 سال اول زندگی هر فرد بیان کرد و افزود: براساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که برخی افراد به دلیل مسایل ژنتیکی از کودکی استعداد چاقی و سوء تغذیه دارند به همین دلیل اقدامات پیشگیرانه باید از همان اوایل زندگی برای آنها شروع شود .

  به گفته وی مادری که دچار سوء تغذیه است بیشتر در معرض اضافه وزن و چاقی می باشد و در نتیجه فرزند این مادر هم ممکن است دچار سوء تغذیه، فشار خون و دیابت می شود.

  دکتر سیاری در پایان گفت: برنامه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر برای دوره های 2 تا 5 سالگی، دوران مدرسه ادامه دارد تا افراد بدون اقدامات پیشگیرانه به سن 30 تا 70 سالگی که زمان بروز بیماریهای غیر واگیر است برسند و مبتلا شوند

   

  view
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه