نظریه انجمن متخصصین پوست ایران در مورد PRP

دکتر امید زرگری

view
 
در پی مراجعات و سوالات مکرر بیماران ار همکاران متخصص پوست در زمینه PRP ، انجمن متخصصین پوست و مو ایران پس از بررسی مستندات و شواهد علمی موجود در این زمینه به اطلاع عموم می رساند که:
 
1- اکثر تبلیغات و ادعاهای موجود در مورد این روش واهی و فاقد پایه علمی می باشد و شکایات مکرربیماران از عدم تاثیر آن موید این واقعیت است و در موارد رضایت نسبی بیماران هم باید، به اثر پلاسبو(دارونما) توجه داشت.
 
2- این روش در موارد محدودی و با در نظر گرفتن موارد منع مصرف( که در ذیل به آن اشاره خواهد شد)، صرفا با تشخیص متخصص پوست و مو و در کنار سایر روش های درمانی به عنوان یک درمان کمکی ممکن است موثر واقع شود. ترغیب بیماران با عناوینی از قبیل درمان قطعی، درمان دایمی، بدون عارضه، درمان با سلول بنیادی و ... قطعا مصداق عوام فریبی و گمراه کردن بیمار می باشد.
 
3- با توجه به خروج خون از بدن و تزریق مجدد فراورده آن، رعایت شرایط استریلیتی کامل الزامی است. بنابراین این روش باید در بیمارستان، کلینیک و یا مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و با استفاده از کیت های استاندارد دارای مجوز وزارت بهداشت صورت گیرد و انجام آن در مطب و یا با استفاده از کیت های غیر استاندارد ممنوع می باشد.
 
4- اخد رضایت نامه آگاهانه کتبی مبنی بر امکان عدم تاثیر و نیز مشخص نبودن عوارض احتمالی در دراز مدت الزامی است.
 
5- تحمیل هزینه های گزاف به بیماران برای روشی که کارایی آن قطعی نیست از نظر اخلاقی و شرعی خلاف می باشد.
 
این نظر رسمی انجمن متخصصین پوست در مورد PRP است.
شخصا PRP انجام نمیدهم، بیشتر به دو علت: ۱. هنوز متقاعد به کارآیی آن نشدم.
۲. به استاندارد بودن کیت های موجود در ایران اعتماد ندارم.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید