• منو اصلی

  وزن متناسب با قد و سن من چقدر است؟

 • ارسال شده در جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۶۱۹ بازديد
 •  عوامل بسیاری در میزان وزن مناسب یک فرد دخیل اند، عواملی همچون سن، نسبت ماهیچه های بدن  به چربیهای بدن، قد، جنسیت و حجم استخوانهای بدن.

  برخی از محققان بر این باورند که محاسبه ی شاخص توده ی بدنی بهترین راه برای یافتن وزن مناسب یک فرد است. البته برخی دیگر از محققان نیز، شاخص توده ی بدنی را از آنجاییکه حجم ماهیچه های بدن را در نظر نمی گیرد، برای ارزیابی میزان وزن مناسب یک فرد نامناسب می دانند.

  نکته ی حایز اهمیت آنست که وزن ایده آل یک فرد می تواند کاملاً با فرد دیگر متفاوت باشد. مقایسه ی افراد با یکدیگر آنهم از محیطهای مختلف نمی تواند کارساز باشد. سطح چاقی و اضافه وزن در کشورهایی همچون امریکا و انگلستان بسیار بیشتر از کشورهایی همچون هلند است.

  شاخص توده ی بدنی: شاخص توده ی بدنی وزن مناسب فرد را برحسب قد وی محاسبه می نماید.

  افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها کمتر از 5/18 باشد، کم وزن هستند و افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها بین 5/18 تا 25 است از وزن ایده آلی برخوردارند. افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها بین 25 تا 30 است، دچار اضافه وزن هستند.

  همچنین فردی که شاخص توده ی بدنی وی بالاتر از 30 است، چاق تلقی می گردد. برای محاسبه ی شاخص توده ی بدنی خود کافیست قد و وزن خود را بدانید. وزن خود را (به کیلوگرم) بر قد (به متر مربع) خود تقسیم نمایید.

  شاخص توده ی بدنی شماست.

  سایت دکتر هه با ارایه ی محاسبه گر شاخص توده ی بدنی می تواند به شما در ارزیابی وضعیت فعلی وزن خود کمک نماید.

  view
  مطالب مرتبط
  یوگا چیست؟

  یوگا چیست؟

  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴
  تاثیر ورزش بر بیماری آسم

  تاثیر ورزش بر بیماری آسم

  یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴
  شپش کودکان در مدرسه

  شپش کودکان در مدرسه

  چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه