• منو اصلی

  وزن متناسب با قد و سن من چقدر است؟

 • ارسال شده در جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۵۸۱ بازديد
 •  عوامل بسیاری در میزان وزن مناسب یک فرد دخیل اند، عواملی همچون سن، نسبت ماهیچه های بدن  به چربیهای بدن، قد، جنسیت و حجم استخوانهای بدن.

  برخی از محققان بر این باورند که محاسبه ی شاخص توده ی بدنی بهترین راه برای یافتن وزن مناسب یک فرد است. البته برخی دیگر از محققان نیز، شاخص توده ی بدنی را از آنجاییکه حجم ماهیچه های بدن را در نظر نمی گیرد، برای ارزیابی میزان وزن مناسب یک فرد نامناسب می دانند.

  نکته ی حایز اهمیت آنست که وزن ایده آل یک فرد می تواند کاملاً با فرد دیگر متفاوت باشد. مقایسه ی افراد با یکدیگر آنهم از محیطهای مختلف نمی تواند کارساز باشد. سطح چاقی و اضافه وزن در کشورهایی همچون امریکا و انگلستان بسیار بیشتر از کشورهایی همچون هلند است.

  شاخص توده ی بدنی: شاخص توده ی بدنی وزن مناسب فرد را برحسب قد وی محاسبه می نماید.

  افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها کمتر از 5/18 باشد، کم وزن هستند و افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها بین 5/18 تا 25 است از وزن ایده آلی برخوردارند. افرادیکه شاخص توده ی بدنی آنها بین 25 تا 30 است، دچار اضافه وزن هستند.

  همچنین فردی که شاخص توده ی بدنی وی بالاتر از 30 است، چاق تلقی می گردد. برای محاسبه ی شاخص توده ی بدنی خود کافیست قد و وزن خود را بدانید. وزن خود را (به کیلوگرم) بر قد (به متر مربع) خود تقسیم نمایید.

  شاخص توده ی بدنی شماست.

  سایت دکتر هه با ارایه ی محاسبه گر شاخص توده ی بدنی می تواند به شما در ارزیابی وضعیت فعلی وزن خود کمک نماید.

  view
  مطالب مرتبط
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه