• منو اصلی

  چه زمانی غذای جامد را باید به کودک آشنا نمود ؟

 • ارسال شده در چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ ۱۳۹۷ بازديد
 •  ا لف – چه زمانی غذای جامد را باید به کودک آشنا نمود ؟ زمان شروع غذای کمکی ( یا جا مد ) بستگی به آمادگی شیر خواران دارد . بچه ها عموما در سنین 4 تا 6 ماهگی پذیرای آن خواهند شد . تا آن زمان شیر مادر و شیر خشک تنها منبع غذایی آن ها محسوب می شود.دستگاه گوارش شیر خواران عموما در 6 ماهگی آماده مصرف غذاهای جامد است . 

   انتظار 6 ماهه باعث کاهش میزان واکنش های غذا یی خواهد شد  چون شروع زود رس احتمال آلرژی را افزایش می دهد .

   چگونه می توان از آمادگی کودک برای پذیرش غذای کمکی آگاه گردید ؟

   نشانه های آمادگی به قرار زیر هستند :

  1.       کنترل سر : یعنی کودک توانایی حفظ سر خود در وضعیت عمودی را دارد ( به اصطلاح گردن می گیرد)

  2.       بازتاب (رفلکس) بیرون زدن از دهان را از دست داده باشد .برای خوردن غذا ، شیر خوار باید غذا را در دهان نگه دارد و سپس قورت دهد کودکان با سن پایین تر بدلیل آنکه اغلب زبان خود را بیرون می دهند موفق به چنین کاری نمی شود .

  3.       حرکت جویدن : دهان و زبان شیر خوار همزمان با دستگاه گوارش آن ها تکامل می یابد . و یکی از نشانه های آمادگی برای بلع ( قورت دادن ) غذا ، کمتر شدن ریزش آب دهان آنها ست.بعضی از بچه ها درست همزمان با آمادگی بلعیدن ، دندان هم در می آورند .

  4.       وزن مناسب : اغلب شیر خواران با 2 برابرشدن وزن زمان تولد ( حدود 6 تا 7 کیلوگرم ) این آمادگی را پیدا می نمایند.

  5.       افزایش اشتها : علیرغم مصرف 8 تا 10 بار شیر مادریا شیر خشک هنوز گرسنه به نظرمی رسد.

  6.       به خوردن والدین با علاقه و کنجکاوانه می نگرد . یعنی از پر کردن قاشق تا زمان بلعیدن غذای شمارا با دیده باز نعقیب می نماید .

  به طورمعمول زمان شروع غذای کمکی بر اساس توصیه آکادمی کودکان ایالت متحده آمریکا در 6 ماهگی است

   پ - چگونه باید غذای جامد را به شیرخوارآشنا نمود ؟ بعنوان یک قانون کلی اولین غذا باید برنج باشد چون فاقد پروتیین گلوتن موجود در غلات دیگر است (چون از همه انواع دیگر غذا آلرژی یا حساسیت کمتری ایجاد می نماید) . ابتدا باید به او شیر داد و سپس یک تا 2 قاشق از آرد برنج با مقادیر کافی شیر مادر یا شیر خشک به شکل فرنی رقیق در آید .

   باید حتما از قاشق هایی که حالت لاستیکی ( نرم )دارند استفاده نمود تا مانع از آسیب به لثه ها شد . با مقادیر بسیار کم فرنی بر روی نوک قاشق شروع کنید .

  اگر شیر خوار تمایلی به خوردن نشان نداد به او فرصت دهید تا غذا را مزه نموده و ببوید تا آماده خوردن آن گردد .

  هیچوقت غذای آماده را از طریق شیشه استفاده ننمایید .

   از یک وعده در روز شروع کنید ولی در زمان خستگی و بد خلقی وی ، به شیر خوار غذا ندهید .

  به او فرصت دهید تا خوردن غذای جامد را تجربه نماید . گاهی کودک فقط غذا را در دهان نگه می دارد و آن را قورت نمی دهد پس شکیبا باشید اما وقتی پذیرای غذا گردید به تدریج مقدار آن را افزایش دهید و سپس غلظت و قوام آن را بیشتر نمایید .

   ت‌- چگونه متوجه سیر بودن او شویم ؟ علاقه شیر خوار به یک غذا با غذای دیگر متفاوت است به همین دلیل شمارش قاشق مصرف شده غذای قبلی روش مناسبی برای عدم تمایل او نیست .

  اگر شیر خوار به پشتی صندلی خود را می چسباند.

  یا سر خود را از طرف غذا بر می گرداند

  یا با قاشق بازی می کند و دهان خود را می بندد نشانه هایی از سیری وی می باشد .

  ث – آیا هنوز نیاز است که به اوشیر مادر یا شیر خشک دهیم ؟ فرزندانتان تا 2 سالگی باید شیر های یاد شده را مصرف نماید . چون هر دوی آنها مقادیر کافی ویتامین، آهن وپروتیین های قابل جذب و با کیفیت بالا را تامین می نمایند .

  غذا های جامد همه املاح ویتامین ها و پروتیین های لازم را برای سال اول زندگی مهیا نمی نمایید .

  چگونه باید غذا های جامد دیگر را شروع نمود ؟ غذا های دیگر را بتدریج شروع نمایید و فاصله شروع آن با غذای قبلی بین 5 تا 7 روز باشد . این فاصله زمانی بروز هر گونه آلرژی به غذای جدید را مشخص می نماید.

   علایم آلرژی شامل اسهال – شکم نفاخ –افزایش دفع گاز و یا بروز ضایعات جدید پوستی است. اگر سابقه آلرژی در بچه یا خانواده بود این فاصله زمانی آشنایی را کمی طولانی تر نمایید .

   


  view
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه