• منو اصلی

  چگونه فشار خون خود را در منزل اندازه بگیریم

 • ارسال شده در پنجشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۵ توسط دکتر الهام رمضان زاده ۳۷۵۰ بازديد
 • دکتر الهام رمضان زاده

  البته اندازه گیری فشار خون در منزل فقط در صورتی می تواند روش مفیدی جهت کنترل فشار خون باشد که تکنیک اندازه گیری و ابزار آن استاندارد باشد. اندازه گیری فشار خون در منزل بویژه برای افراد زیل بسیار مهم است ؛

  .بیمارانیکه برای انها داروی فشار خون به تازگی شروع شده است.( تا از این طریق،تاثیر دارو،تا حدی ارزیابی شود.)
  .بیماران حامله مبتلا به فشار خون بارداری
  .افراد مبتلا به دیابت ،بیماریهای کلیوی و بیماران مبتلا به گرفتگی عروق قلبی
  .افراد با سن بالا.چونکه اثر افزایش فشار خون در مطب (White- coate effect ) در این افراد بیشتر دیده می شود.
  .افرادی که فشار خون بالای انها در مطب ،نرمال گزارش می شود و مخفی می ماند ،مثلا در افراد سیگاری.

  چه کسانی نباید در منزل فشار خون خود را چک کنند ؟


  بیماران با ریتم قلبی نا منظم ممکن است کاندید مناسبی برای چک فشار خون در منزل نباشند.چونکه دستگاههای اوسیلومتریک چک فشار خون در منزل ،ممکن است نتوانند به درستی در این افراد فشار خون را اندازه بگیرند.
  نحوه اندازه گیری ؛
  فقط دستگاههای دقیق که به خوبی تنظیم شده باشند باید استفاده شوند.هم روش دیجیتال و هم روش استفاده از گوشی و سمع صدای قلبی ممکن است اطلاعات درست به ما بدهند.
  بهترین محل ،چک فشار خون در قسمت فوقانی بازو می باشد و چک فشار خون در مچ دست و انگشتان به صورت معمول توصیه نمی شود.اگرچه استفاده ازدستگاههایی که فشار را در مچ دست اندازه می گیرند ،ساده تر است، اما این دستگاهها محدودیتهایی دارند،از جمله که اغلب این دستگاهها معتبر نیستند و نیز اغلب این دستگاهها بیشتر در معرض خطا هستند تا دستگاههای بازو .(به دلیل اناتومی ناحیه مچ دست و نیز احتمال خم شدگی مچ دست به سمت جلو یا عقب و نیز اگر محل قرارگیری مچ هم سطح قلب نباشد،فشار هیدرواستاتیک در خون ایجاد می شود.)
  اندازه گیری فشار انگشت نیز محدودیتهای زیادی دارد از جمله اثری که موقعیت قرار گیری بازو بر چک فشار خون انگشت دست می گذارد.
  باید از دستگاههای با سایز کاف مناسب استفاده شود.طول کاف باید حدود دو سوم طول بازو و عرض آن حدود ۸۰ درصد از دور بازو باشد.
   
  باید قبل از شروع اندازه گیری،بیمار به مدت پنج دقیقه بشیند.

  اندازه گیریهای فشار خون در منزل ،باید از حافظه دستکاه ،پرینت گرفته یا ثبت شود. در حال حاضر ،فشار خون در منزل در صورتی که سیستول زیر ۱۳۵ و دیاستول کمتر از ۸۵ باشد ،معمولا نرمال در نظر گرفته می شود
   
  گاهی اوقات اندازه گیری مکرر فشار خون در منزل می تواند جایگزین هولتر فشار خون شود ولی همیشه بدین صورت نمی باشد.و کنترل فشار خون در منزل باید حتما تحت نظارت پزشک ،باشد و بیماران نباید بر اساس اندازه گیریهای انجام شده،دوز داروهای فشار خون خود را تغییر دهند مگر اینکه طبق هماهنگی انجام شده با نظر پزشک معالج باشد.
  دکتر الهام رمضان زاده

  دکتر الهام رمضان زاده

  نفرولوژي
  view
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه