آیا مصرف اجیل برای سلامتی مفید است؟

دکتر مرجان مهدوی روشن

view


آجیل یا مغزهای گیاهی نظیر پسته، بادام،گردو،فندق و ... حاوی مواد معدنی مفید نظیر منیزیم ، پتاسیم و همچنین فیبر هستند که منیزیم و پتاسیم موجود در مغزهای گیاهی در کنترل فشار خون موثر می باشد ، همچنین فیبر موجود در مغزهای گیاهی سبب پایین آمدن اسید اوریک خون می شود . مطالعات و پژوهش های بسیاری نشان داده اند که مصرف متعادل مغزهای گیاهی می تواند اثرات مثبتی بر سلامت بدن داشته باشد و مصرف مقادیر متعادل آن به ویژه در مبتلایان به کلسترول و چربی خون بالا ، فشار خون بالا و بیماران قلبی توصیه می‌شود
.

در ارتباط با مصرف مغزهای گیاهی لازم است به چند نکته توجه شود :

در مصرف آجیل افراط نشود. درست است که آجیل به دلیل نوع مواد مغذی که دارد برای سلامتی مفید می باشد ولی باید توجه نمود که مصرف زیاد آن می تواند عاملی برای افزایش وزن و چاقی باشد که افزایش وزن خود یک فاکتور مهم در ابتلا به بیماریها بحساب می آید .

به خاطر داشته باشید که مصرف 15 گرم مغزهای گیاهی حدود 45 کیلوکالری انرژی در بدن تولید می کند .

دقت شود که از آجیل بدون نمک استفاده شود زیرا مصرف آجیل شور به دلیل دارا بودن سدیم می تواند منجر به  افزایش فشار خون گردد .

آجیل از مکانهای بهداشتی و مطمین خریداری گردد. نگهداری آجیل در مکان های مرطوب ، موجب کپک زدگی و قارچ زدگی آجیل می شود که هم موجب تغییر شکل ظاهری، بو و طعم نامطبوع شان می شود و هم در اثر ترشح بعضی از سموم، عوارض مختلفی را برای فرد در صورت مصرف در پی خواهند داشت .

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید