افسردگی در نوجوانان فیس بوکی

view
 

دوستی های اینترنتی و اختلالات خلقی در نوجوانان

هرچه نوجوانان سودتان فیس بوکی بیشتری داشته باشند، احتمال بروز افسردگی در آینده افزایش می یابد. استفاده از رسانه های اجتماعی این روزها در بین نوجوانان بسیار شایع است و بسیاری از نوجوانان زمانهای زیادی را صرف این امور می نمایند.

بر طبق مطالعات انجام شده در مرکز تحقیقات پیو در سال 2012 مشخص شد که از بین حدود 81 درصد نوجوانان 12 تا 17 سال که مدام آنلاین هستند و به فعالیتهای اینترنتی می پردازند 71 درصد از آنها از فیس بوک استفاده می نمایند.

اگر چه استفاده از این سایتها باعث ارتباط افراد می گردد اما بسیاری از مطالعات نشان داده اند که استفاده از این تکنولوژیها، آثار مخربی بر سلامت انسان خواهد گذاشت، مخصوصاً این گونه وسایل ارتباط جمعی بر سلامت نوجوانان اثرگذار است.

بر اساس گزارش مدیکال نیوز تو دی در ماه سپتامبر استفاده ی رسانه های اجتماعی موجب بروز اضطراب و افسردگی در افراد می شود.

دکتر سونیا لوپین از دپارتمان روانپزشکی دانشگاه مونترال کانادا گزارش نمود که تعداد دوستانی که نوجوان در اکانت فیس بوک خود دارد می تواند بر سطح استرس وی تاثیر گذار باشد. که این مسیله می تواند همراه با احتمال بروز افسردگی در آینده ی فرد باشد.

افرادی که بیش از 300 دوست در فیس بوک دارند از سطح بالاتری از استرس برخوردارند. بر اساس آمارها، حدود 73 درصد از امریکایی ها حداقل یک پروفایل در یکی از سایتهای اجتماعی دارند و حدود 60 درصد پروفایلهای فیسبوک نوجوانان خصوصی می باشند و از هر 4 نوجوان 1 نفر آنها مدعی است که از اطلاعات دروغین در صفحه ی اجتماعی خود استفاده می نمایند.

سطح کورتیزول در نوجوانان فیسبوکی

نوجوانانی که بیش از 300  دوست در صفحه ی فیسبوک خود دارند سطح کورتیزول بالاتری دارند. سطح کورتیزول بالا در نوجوانان به نوعی نشاندهنده ی احتمال بالای بروز افسردگی در آنهاست که ممکن است در آینده بروز نماید .

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید