الگوهای تغذیه ای کودکان چاق و لاغر

view

 

در مطالعه ی انجام شده در دانشگاه تلمارک و انجمن سلامت عمومی نروژ نشان داده شده است که کودکان چاق بیشتر از آبمیوه ها و نوشیدنی های حاوی شکر استفاده می کنند اما در عوض کودکان نرمال از مواد غذایی ناسالم و غذاهای فراوری شده مانند همبرگرها، سوسیس ها، بیسکوییت ها، پیتزاها و شیرینی جات بیشتر مصرف می نمایند.

 نتایج تحقیقات انجام شده حاکی از آنست که وقتی کودکی دچار چاقی افراطی می شود، والدین و خود کودک- بیشتر به مواد غذایی مصرفی کودک توجه می نمایند. این مطالعات همچنین نشان داده اند که کودکان چاق اغلب دارای والدین چاقی نیز هستند و اغلب این کودکان کم تحرک تر از کودکان نرمال هستند. محققان بر این باورند که حتی در مورد غذاهای سالم نیز باید میزان مصرف کودکان تحت کنترل باشد تا چاقی های آتی را برای کودک در پی نداشته باشد. کودکان چاق بیشتر از غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزیجات، ماهی، نان قهوه ای، سیب زمینی و ماست در مقایسه با کودکان نرمال استفاده می نمایند. چاقی یکی از معضلات جامعه ی امروز ماست که از لحاظ جسمانی و ذهنی می تواند عواقب خطرناکی را برای کودک در پی داشته باشد.

عوامل متعددی در ایجاد چاقی کودکان موثر است. هم کودک و هم والدین باید از ابتدا با رعایت دستورالعمل های خاص از ایجاد چاقی در کودک خود پیشگیری نمایند.

مطالعه ی فوق با بررسی 924 کودک 9 و 10 ساله در تلمارک به انجام رسید. عادات غذایی این کودکان مورد ارزیابی قرار گرفت و وزن این کودکان مورد محاسبه قرار گرفت. سایر فاکتورها مانند سطح تحصیلات پدر و مادر، درآمد، شغل و اینکه آیا والدین نیز دچار چاقی هستند یا خیر نیز مورد بررسی قرار گرفت.


منبع: medicalnewstoday

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید