درمان های غیر دارویی شپش سر قسمت سوم

view

درمان های غیر دارویی شپش سر در کودکان و نوجوانان

 

در قسمت های اول و دوم تشخیص و درمان شپش بر اساس آخرین آپدیت 2015 انجمن کودکان امریکا تقدیم گردیده است.  

در مورد درمان دارویی به صورت  کامل صحبت شد. در این قسمت درمان های جایگزین یا باصطلاح غیر دارویی شپش سر تقدیم شما همراهان وبسایت دکترهمه می شود.

 

درمان های جایگزین یا باصطلاح غیر دارویی شپش سر در کودکان و نوجوانان

 

داروهای طبیعی در درمان شپش سر

 

در طب سنتی برای از بین بردن شپش سر از روغن های گیاهی استفاده می شود. مصرف این روغن ها می تواند همراه با حساسیت های پوستی در فرد باشد که در اینصورت میزان مصرف آنرا باید محدود گردد. روغن های مختلفی همچون آندیدوبا، کوآسیا، روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس تاکنون مورد مطالعه قرار گرفته اند.

 

از آنجائیکه این محصولات طبیعی هستند، نیازی به تائید انجمن غذا و داروی امریکا ندارند. مطالعات نشان داده اند برخی از روغن های گیاهی همچون روغن نارگیل، روغن ایوگن و روغن آنیس یلنگ یلنگ می توانند به میزان مصرف پرمترین در درمان شپش سر موثر باشند.

برخی از گیاهان بصورت طبیعی بمنظور محافظت از خود حشره کش هائی تولید می کنند که استفاده از آنها می تواند برای انسان در جهت مقابله با شپش سر موثر باشند، از جمله ی این حشره کش ها می توان پیرتروئید را نام برد. البته برخی از این حشره کش ها می توانند اثرات سمی نیز داشته باشند. بهتر است استفاده از گیاهان در درمان در نوزادان و کودکان اجتناب نمائید.

 

عوامل اکلوسیو (Occlusive) در درمان شپش سر

 

شامپوی پترولاتوم، مایونز، کره، مارگارین، روغن های گیاهی و روغن زیتون اگر چه در درمان شپش سر به کار می روند اما تاکنون میزان اثربخشی آنها تحت بررسی قرار نگرفته است. در یکی از مطالعات صورت گرفته در این مورد که در سال 2004 صورت گرفت نتایج نشان داد که استفاده از شوینده ی ستافیل بر روی مو و خشک کردن آن بوسیله ی سشوار بر روی موها و شستشوی آن پس از یک شب و تکرار این عمل به مدت سه هفته می تواند 96 درصد درمان شپش سر را به همراه داشته باشد. این دارو مورد تائید انجمن غذا و داروی امریکا بعنوان یک داروی، پدیکولیساید (کشنده شپش) نمی باشد. مصرف لوسیون دیمتیکون بمدت یک هفته در 2 دروه ی زمانی 8 ساعته می تواند تا 69 درصد شپش سر را از بین ببرد.

 

روش های جایگزین دیگر در درمان شپش

 

استفاده از مواد قابل اشتعال همچون گازوئیل، کروزن و یا استفاده از مواد قابل استفاده برای حیوانات، برای از بین بردن شپش سر در انسان ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

 

خارج کردن شپش سر با دست

 

اگر چه مطالعات کمی در خصوص فواید خارج نمودن شپش سر با دست صورت گرفته است، اما یکی از فواید این روش جلوگیری از بروز حتی کوچکترین مسمومیت بر اثر استفاده از آفت کش هاست. یکی دیگر از فواید استفاده از این راهکار عدم جداسازی کودک از گروه همسالانش می باشد. همچنین عدم استفاده از مواد شیمیائی سمی می تواند از بروز خطراتی که در نتیجه ی مصرف این گونه مواد کودک و طبیعت را تهدید می کند جلوگیری نماید.

 

از بین بردن تخم شپش سر

 

هیچ کدام از پدیکولوسایدهای استفاده شده برای درمان شپش سر نمی توانند بطور صد در صد تخم شپش را از بین ببرند. تخم های شپش پس از انجام هر درمانی باید بصورت دستی از سر کودک خارج شوند. خارج کردن شپش از سر به صورت دستی می تواند سخت و خسته کننده باشد.

 

 

درمان های جایگزین یا باصطلاح غیر دارویی شپش سر در کودکان و نوجوانان

 

 

روش های رایج جداکردن شپش سر:

 

 • شانه های مخصوص شپش سر برای این کار در بازار وجود دارند که می توانند این فرایند را آسانتر نمایند. گونه های مختلفی از این شانه ها به بازار عرضه شده اند که البته نوع آن اهمیت چندانی ندارد اما آنچه که حائز اهمیت است استفاده از این شانه ها بر روی موهای خیس است. مطالعات نشان داه اند که شپش ها بوسیله ی شانه زدن دچار آسیب می شوند و به ندرت زنده می نامند.
 • شانه های برقی این شانه ها نیز وجود دارند که سازندگان آن معتقدند که می تواند تمام شپش های زنده ی بر روی سر از بین ببرد. البته در دستور العمل این محصولات آمده است که آثار استفاده از این وسیله در افرادی که از پیسن میکرها استفاده می کنند باید اجتناب شود.
 • محصولات دیگری نیز در بازار هستند که مدعی اند از چسبندگی تخم شپش به سر جلوگیری می کنند و در نتیجه به فرایند خارج کردن شپش سر به صورت دستی کمک می نمایند. استفاده از سرکه و یا محصولاتی که بر پایه ی سرکه تولید شده اند نیز می تواند با مصرف پرمترین تداخل دهند و اثربخشی آنرا کاهش دهند.
 • محصولات دیگری نیز همچون آستون، وودکا و دابلیو دی چهل در بازار وجود دارند که مطالعات نشان داده اند در شل کردن و خارج کردن تخم شپش از سر تاتیر چندانی ندارند.
 • دقت نمایید: برای خروج شپش ها از سر نیازی به تراشیدن موی سر نیست و توصیه هم نمی شود زیرا می تواند برای کودک و والدین آثار مخرب روحی به همراه داشته باشد.

 

 

محصولات جدید در بر طرف کردن شپش سر:

 

با تولید محصولات جدید، آنچه که اهمیت دارد میزان تاثیر گذاری، بی خطر بودن، کم بودن هزینه و سهولت در استفاده از این محصولات می باشد. بهتر است هنگام انتخاب یک محصول جدید حتماً به میزان و شدت شپش سر کودک، تعداد دفعات وقوع آن و میزان مقاومت فرد نسبت به درمانهای موجود و احتمال خارج کردن کودک از مدرسه فکر کنید.

مقاومت نسبت به پدیکولیساید یا شپش کش ها: به هیچ یک از پدیکولیسایدهای موجود در بازار نمی توانند بطور صد در صد تخم شپش را از بین ببرند. در بسیاری از موارد مقاومت نسبت به پرمترین و مالاتیون در افراد گزارش شده است. مقاومت نسبت به این محصولات غیر قابل پیش بینی نمی باشد.

 

درمان های جایگزین یا باصطلاح غیر دارویی شپش سر در کودکان و نوجوانان

 

 

در مواقعی که فرد پس از استفاده از داروها باز هم درمان نشد، دلایل زیر می تواند برای ادامه ی بیماری در وی ارائه گردد:

 • اشتباه در تشخیص
 •  عدم دنبال کردن مناسب روند درمان
 • عدم وجود درمان مناسب
 • عود بیماری
 • عدم وجود مواد کشنده ی شپش سر در محصولات استفاده شده برای درمان
 • مقاومت شپش نسبت به پدیکولیساید

 

 

 

 

 

متخصصین

حمیدرضا بادلی

حمیدرضا بادلی

فوق تخصص کلیه کودکان

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید