دوزبانگی و حفظ عملکرد شناختی پس از سکته

view

بر طبق جدیدترین مطالعه ی به چاپ رسیده در نشریه ی قلب امریکا توانایی صحبت کردن به 2 زبان می تواند باعث حفاظت فرد مبتلا به سکته از بروز نقص های شناختی شود. هر سال حدود 795 هزار نفر در امریکا بدلیل پارگی عروق مغز و یا مسدود شدن رگهای خونی مغز دچار سکته ی مغزی می شوند. میزان اثرات سکته ی مغزی به محل وقوع عارضه ی مغزی و همچنین میزان آسیب وارد شده به بافت مغز بستگی دارد.

در بعضی از افرادی که دچار سکته ی مغزی شده اند نقص هایی همچون معلولیت ها، مشکلات تکلم و تغییر در رفتار و نقص های شناختی مانند کاهش حافظه بروز می کند.

 اما بر طبق یافته های جدیدترین تحقیقات انجام شده  در هند مشخص شده که دو زبانگی- توانایی صحبت به 2 زبان مختلف- می تواند فرد را در برابر دچار شدن به هر یک از این نقص های ناشی از سکته ی مغزی حفظ نماید.

در سال 2006 بر روی 608 بیمار مبتلا به سکته ی مغزی در هند تحقیقاتی صورت پذیرفت حدود نیمی از بیماران 2 زبانه بودند یعنی قادر بودند به 2 زبان مختلف یا بیشتر صحبت نمایند و گروه تحقیقاتی به آنالیز اثرات ناشی از سکته ی مغزی بر بیماران پرداختند.

افرادی که دو زبانه بودند عملکردهای شناختی نرمال تری نسبت به سایرین داشتند. در حدود 40 درصد بیماران مبتلا به سکته ی مغزی که دو زبانه بودند اند عملکردهای نرمال داشته اند در مقایسه با افراد تک زبانه که این میزان در این افراد 20 درصد بوده است


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید