سندرم ورنیکه Wernicke's syndrome Disease

view

علاِیم سندرم ورنیکه

  • بی حسی یا ذوق ذوق شدن
  • چشم ها هم دیگر را دنبال نمی کنند

درباره سندرم ورنیکه

انسفالوپاتی Wernicke یک بیماری جدی مغزی ناشی ازکمبود طولانی مدت تیامین (ویتامین B1) است. این بیماری اغلب بعلت مصرف الکل رخ می دهد، اما به ندرت می تواند در کسانی که شیمی درمانی انجام میدهند، مبتلا به استفراغ مزمن، اختلال در غذا خوردن، یا جراحی چاقی انجام داده اند، اتفاق بیافتد. انسفالوپاتی Wernicke است می تواند سردرگمی، فقدان هماهنگی عضلانی، و مشکلات بینایی ایجاد کند. این حالت معمولا به یک بیماری مزمن دیگر، به نام سندرم کورساکف که باعث از دست دادن حافظه میش ود،منجر می شود. هنگامی که این دو اتفاق با هم می افتند، به آن، نام نشانگان ورنیکه کورساکوف میدهند. انسفالوپاتی Wernicke باعث آسیب به تالاموس و هیپوتالاموس در مغز میشود. شما اغلب موارد می توانید باعث کاهش یا معکوس کردن این آسیب مغزی شوید، اگر درمان زود هنگام دریافت کنید. انسفالوپاتی ورنیکه معمولا به شرایط دیگری به نام سندرم کورساکف، که می تواند مشکلات حافظه مزمن ایجاد کند، منجر می شود. برخی از افراد قادر به دست آوردن مجدد حافظه می باشند ، زمانی که آنها به سرعت درمان شوند. بدون درمان، این شرایط بدتر و بدتر میشود و می تواند منجر به مرگ شود. انسفالوپاتی ورنیکه و سندرم کورساکف هر دو تحت درمان با تیامین (ویتامین B1) قرار میگیرند. برخی از افراد نیاز به درمان و بستری شدن در بیمارستان دارند. حدود 1 تا 3 از افراد به انسفالوپاتی ورنیکه مبتلا می باشند. افراد بی خانمان، سالمندان که به تنهایی زندگی می کنند، و افرادی که در بیمارستان های روانی زندگی می کنند به احتمال زیاد به انسفالوپاتی ورنیکه مبتلا میشوند.

آیا میدانید

کارل ورنیکه اولین بار علایم انسفالوپاتی ورنیکه را در سه بیمار در سال1881 توصیف کرد. توصیف تیامین نام دیگری برای ویتامین B1 است. این ویتامین کمک می کند بدن کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کند و برای عملکرد صحیح سیستم عصبی، قلب و عضلات مورد نیاز است. اگر یک فرد به میزان زیادی الکل می نوشد، مصرف مکمل های تیامین ممکن است به جلوگیری انسفالوپاتی ورنیکه کمک کند. اما ترک نوشیدن تنها راه مطمین برای جلوگیری از آن است.

پزشک چگونه سندرم ورنیکه را تشخیص میدهد

برای تشخیص انسفالوپاتی Wernicke است، پزشک تاریخچه پزشکی سوال میکند و یک معاینه بالینی انجام میدهد. همچنین ممکن است آزمایش خون، آزمایش ادرار، و یا سی تی اسکن مغز یا MRI نیازباشد.

عوامل خطر ابتلا به سندرم ورنیکه

شما ممکن است در معرض خطر ابتلا به انسفالوپاتی Wernicke باشید اگر شما دارای: سوء استفاده از الکل، دارای اختلال در غذا خوردن، در حال درمان با شیمی درمانی، مبتلا به HIV و عمل جراحی کاهش وزن باشید.

درمان سندرم ورنیکه

انسفالوپاتی ورنیکه با تیامین و توقف مصرف الکل درمان می شود.

چه زمان به پزشک مراجعه کنید

به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانس بروید، اگر شما هر گونه علایم انسفالوپاتی ورنیکه دارید و یا اگر نشانه های شما با درمان بهبود نمی بخشد.

انتظار میرود در سندرم ورنیکه

انسفالوپاتی Wernicke باعث آسیب به تالاموس و هیپوتالاموس در مغز میشود. شما اغلب موارد می توانید باعث کاهش یا معکوس کردن این آسیب مغزی شوید، اگر درمان زود هنگام دریافت کنید. انسفالوپاتی ورنیکه معمولا به شرایط دیگری به نام سندرم کورساکف، که می تواند مشکلات حافظه مزمن ایجاد کند، منجر می شود. برخی از افراد قادر به دست آوردن مجدد حافظه می باشند ، زمانی که آنها به سرعت درمان شوند. بدون درمان، این شرایط بدتر و بدتر میشود و می تواند منجر به مرگ شود. انسفالوپاتی ورنیکه و سندرم کورساکف هر دو تحت درمان با تیامین (ویتامین B1) قرار میگیرند. برخی از افراد نیاز به درمان و بستری شدن در بیمارستان دارند.

میزان ابتلا به سندرم ورنیکه

حدود 1 تا 3 از افراد به انسفالوپاتی ورنیکه مبتلا می باشند.

حقایقی درمورد سندرم ورنیکه

افراد بی خانمان، سالمندان که به تنهایی زندگی می کنند، و افرادی که در بیمارستان های روانی زندگی می کنند به احتمال زیاد به انسفالوپاتی ورنیکه مبتلا میشوند. 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید