شیر و فراورده های لبنی ضامن حفظ سلامت

دکتر مرجان مهدوی روشن

view

شیر و فراورده های لبنی  از مواد غذایی منبع خوبی از  کلسیم، منیزیم و پتاسیم هستند. برای مثال 1 لیوان شیر (220میلی لیتر) ، حاوی 8 گرم پروتیین، 339 میلی گرم پتاسیم، 268 میلی گرم کلسیم و 30 میلی گرم منیزم می باشد. مصرف لبنیات برای سلامت انسان بسیار مفید بوده و از بروز بسیاری بیماری‏ها پیشگیری می کند .

 زمانی که درباره ارزش غذایی شیر و فراورده های لبنی صحبت می شود شاید اولین و مهمترین چیزی که به یاد می اوریم نقش لبنیات بر سلامت و رشد استخوان ، حفظ تراکم استخوانی و جلوگیری از پوکی استخوان و شکستگی استخوان باشد در حالیکه بررسیها و مطالعات علمی روی دیگر محصولات لبنی که ممکن است شما را شگفت زده سازد را نشان داده اند که به چند مورد ان اشاره می شود .

 بررسیها و مطالعات علمی نشان داده اند که مصرف لبنیات کم چرب بویژه شیر کم چرب به دلیل اینکه غنی از پتاسیم و منیزیم است در کاهش فشار خون بسیار موثر می باشد. لذا به بیماران دچار فشار خون بالا توصیه می گردد در طول روز 2 تا 3 واحد از گروه لبنیات کم چرب بخصوص شیر استفاده نمایند .

مصرف لبنیات کم چرب در کاهش وزن مفید می باشد. تحقیقاتی که بر روی افراد چاق انجام گرفته نشان داده است که کسانی که از رژیم های غذایی حاوی مقادیر فراوان لبنیات استفاده کرده اند کاهش وزن بیشتری را نسبت به افرادی که به همان میزان کالری دریافت کرده اند ولی لبنیات کمتری در رژیم غذایی داشته اند، تجربه کرده اند .

مصرف مناسب لبنیات به عنوان بخشی از الگوی غذایی سالم بویژه جهت کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 توصیه می شود. مطالعات علمی نشان داده اند که دریافت بالاتر محصولات لبنی در دوران نوجوانی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در بزرگسالی را کاهش می دهد. همچنین مصرف لبنیات کم چرب در بزرگسالان نیز می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در انها کاهش دهد .

مصرف مناسب شیر و سایر فراورده های لبنی خطر ابتلا به سرطانها  بخصوص سرطانهای روده بزرگ ( رکتوم ،کولون پروگزیمال و کولون دیستال) را کاهش می دهند .

بنابراین پیشنهاد می شود با مصرف روزانه 3 ـ 2 لیوان شیر یا ماست کم چرب علاوه بر افزایش رشد و تضمین سلامت استخوان، از ابتلا به پوکی استخوان، سرطان روده بزرگ ، دیابت نوع 2 ، پرفشاری خون و چاقی پیشگیری کنید .

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید