علت اینکه ناخن فرو می رود چیست؟

دکتر محمد علی نیلفروش زاده

view
ناخن شست پایم معمولا (البته گاهی ناخن دیگر انگشتان پا) به داخل پوست فرو می رود. ورم می کند و با فشار ترشحاتی خارج می شود، 
در این حالت بافت نرم اطراف ناخن بوسیله لبه صفحه ناخن فرو رفته می شود و باعث درد و چرک و ایجاد بافت گرانولاسیون می شود. شست پا غالبا بیشتر درگیر می شود.
علت اصلی آن فشار گوشه های شست پا بوسیله پوشیدن کفش بد است. در بعضی افراد شکل آناتومیکی شست پا برجسته تر است. به نظر می رسد که در بعضی افراد عفونت قارچی طولانی مدت ناخن باعث شکنندگی ناخن شده و التهاب اطراف آن باعث این حالت می شود.

در موارد نادر می تواند مادرزادی یا فامیلی باشد. در بچه ها نیز این حالت ممکن است دیده شود. کنترل آن به کمک ضد التهابهای موضعی و ترکیبات آنتی باکتریال است.
گاهی اوقات جراحی لازم است. علایم اولیه آن درد و قرمزی است که گاهی با تورم و چرک همراه است. گاهی ممکن است عفونت شدید داشته باشد. درمان غالبا مشکل و طولانی است. بیمار باید کفش های گشاد و راحت بپوشد.
هرگونه تغییر آناتومیکی و بد شکلی پا باید برطرف شود. گرفتن ناخن به شکل افقی بهتر از گرفتن هلال ناخن است. بعلاوه باید اجازه داد ناخن به اندازه کافی رشد کند تا لبه آن کاملا واضح شود.

در مراحل اولیه، عفونت آن بوسیله کاربرد ترکیبات موضعی ضد باکتری کنترل می شود. حمام آب گرم دوبار در روز به شرطی که پا کاملا خشک شود مفید است. در صورتیکه عفونت شدید باشد، استفاده از آنتی بیوتیکهای خوراکی لازم است. در صورتیکه درمان دارویی مفید نباشد، جراحی لازم است.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید