عوارض بتابلوکرها پس از جراحی

view

در یکی از مطالعات گسترده‌ی انجام شده نشان داده که در برخی افراد داروهای فشار خون مانند بتابلوکر می‌توانند باعث افزایش خطر عارضه‌های قلبی در عمل‌های جراحی غیر قلبی باشد.

مطالعه‌ی حاضر به بررسی 55000 بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفته پرداخته شد که برای درمان فشار خون بالا در آن‌ها از داروهای مختلفی استفاده شد. تحقیقات نشان داده که کسانی‌که از داروی بتابلوکر استفاده نموده‌اند، در آن‌ها احتمال بروز سکته‌ی قلبی، سکته مغزی منجر به مرگ در مقایسه با بیمارانی که از داروهایی غیر از بتابلوکر استفاده نموده‌اند بسیار بیش‌تر است.

در مجموع، 3/1 درصد از افراد یکی از این عارضه‌ها تا 30 روز پس از عمل شدند در مقایسه با 8/0 درصد در بیمارانی که از داروهای دیگر دچار غیر از بتابلوکر استفاده نموده‌ بودند.

 دکتر مدزجورجسن از دانشگاه کپنهاک معتقد است نمی‌توان قطعی گفت که مقصر بتابلوکر بوده است و اضافه نمود که مطالعه‌ی حاضر فقط بر روی افرادی‌که دچار فشار خون حاد نبوده‌اند اتفاق افتاده است و نه بر روی کسانی‌که دچار بیماری‌های قلبی بوده‌اند.

جورجوسن معتقد است که شاید بتابلوکر در بیمارانی که مبتلا به بیماری‌ قلبی هستند پس از عمل جراحی همراه با فواید مهمی باشد. اما نتایج تحقیقات نشان داده که بتابلوکر برای برخی  از افرادی که جراحی‌های غیر قلبی انجام داده‌اند همراه با خطراتی بوده است. این داروها برای درمان فشار خون بالا به بیماران تجویز می‌گردد، مخصوصاً در افرادی که دچار سکته‌ی قلبی بوده‌اند و یا از عارضه‌های قلبی مزمن رنج می‌برند. سال‌ها  بتابلوکر به‌صورت روتین پس از عمل‌های جراحی از انواع مختلف به بیماران تجویز می‌شد. اما امروزه نیز این دارو کمک حال است و می تواند خطر حمله‌ی قلبی را در طول جراحی و یا پس از جراحی کاهش دهد.

اما امروزه معتقدند که بتابلوکرها همچنین می‌تواندخطر سکته‌ی مغزی را افزایش دهد.


منبع: nlm.nih.gov

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید