نوشیدنی های مفید و مضر

دکتر مرجان مهدوی روشن

view

 

 آب :

60 تا 70 درصد وزن بدن را آب تشکیل می دهد. مقدار آب مورد نیاز بدن، بوسیله دمای بدن و کار کلیه ها برای دفع مواد زاید و میزان تعریق تعیین می شود .

خاصیت آب بر بدن:

از جمله خواص اب در بدن می توان به  رقیق ساختن جریان خون برای تسهیل جریان خون در عروق، تنظیم درجه حرارت و خنک سازی بدن توسط تعریق، حفظ رطوبت غشای مخاطی واقع در دهان و ریه ها اشاره کرد .

میزان آب مورد نیاز زوزانه:

در حال حاضر به کلیه افراد توصیه  می شود حداقل 8 لیوان آب و مایعات در روز مصرف نمایند ، یعنی تقریبا 1 میلی لیتر به ازای هر کالری انرژی دریافتی. البته افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند یا به دلیل کار و فعالیت شدید زیاد عرق می کنند لازم است مقدار بیشتری مایعات مصرف کنند .

 

در برخی بیماریها آب مصرف نکنید.

محدودیت مصرف مایعات  فقط زمانی است که فردی دچار ادم (ورم در پاها و دیگر اندام ها) ، نارسایی قلبی و یا بیماری عروق محیطی باشد .

 

 چای :

 

چای پس از آب پر مصرفترین نوشیدنی به حساب می آید.

 

ترکیبات چای:

چای دارای ترکیباتی نظیر کاتچین، پلی فنلها ، کافیین ، تیوفیلین و تیانین می باشد و تقریباً بدون چربی و کربوهیدرات‌ است .

 

اثر چای در کنترل بیمارها

مصرف دم‌کردهٔ چای باعث کنترل چربی خون ، تسریع حرکات تنفسی ، سرعت در گردش خون ،  رفع خواب‌آلودگی ، احساس تجدید نیرو و تقویت نیروی فکری می‌شود . مصرف چای در کنترل آسم و بیماریهای تنفسی و درمان بیماریهای قلبی عروقی موثر می باشد. به دلیل اینکه چای حاوی فلوراید است، می‌تواند مقاومت دندان‌ها را نیز افزایش دهد و از پوسیدگی آنها جلوگیری کند .

 مطالعات علمی نشان داده اند که چای به دلیل داشتن ترکیباتی نظیر پلی فنلها ، فلاونوییدها و کاتچین در تنظیم فشار خون موثر می باشد و نوشیدن روزانه 3 فنجان چای جهت کنترل فشار خون توصیه می شود .

با توجه به اینکه چای حاوی مقداری کافیین است به افراد با فشار خون بالا و یا افرادی که دچار تاکی کاردی (افزایش ضربان قلب) پیشنهاد می شود که چای را به صورت کم رنگ بنوشند و مصرف چای پررنگ در این بیماران تا حد امکان محدود شود .

در ارتباط با چای سبز، میزان  کاتچین که نوعی آنتی اکسیدان می باشد در چای‌ سبز بالاتر از چای سیاه می باشد و می تواند انتخاب مناسبی برای افراد دچار فشار خون بالا باشد . در خصوص نحوه دم کردن چای سبز پیشنهاد می شود یک قاشق مرباخوری چای سبز را در یک لیوان آب داغ با دمای 80 تا 85 درجه بریزید و دربی روی لیوان بگذارید ، پس از  7 تا 8 دقیقه می توانید چای را بنوشید. توجه نمایید که چای سبز مانند چای سیاه نیازی به دم کردن روی حرارت ندارد .

قهوه و نوشیدنیهای کافیین دار :

کافیین یک مادهٔ شیمیایی و خوردنی است که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه ، کاکایو ، کولا و چای  یافت می‌شود .

کافیین به دلیل شباهت ساختاری با آدنوزین می تواند به گیرنده های آدنوزین در بدن متصل  و باعث مهار آدنوزین شود و از این طریق منجر به افزایش فشار خون می گردد .

 

مصرف قهوه و فشار خون:

 

مشخص شده است که دریافت زیاد قهوه و نوشیدنیهای کافیین دار (برای مثال بیش از 3 فنجان در روز) و یا مصرف قرصهای کافیین دار باعث افزایش فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی می شود.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید