40 درصد ایرانیان اضافه وزن دارند

view
وزیر بهداشت گفت:40 درصد مردم ایران دچار اضافه وزن هستند که در اینده می تواند بیماری های خطرناکی را برای آنها به همراه بیاورد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان، سید حسن هاشمی پنج شنبه شب در دیدار آیت الله شبیری زنجانی، ضمن تقدیر از تلاش های همکاران خود در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: آنها در جهت محرومیت زدایی و کمک به مردم در حوزه بهداشت و درمان از هیچ تلاشی دریغ نکردند.

وی با بیان اینکه دولت یکی از اولویت های خود را حوزه سلامت قرار داده است، گفت: وزارت بهداشت در سالهای گذشته در برخی از استانها، از نظر رضایت مردم، رتبه 30 به بعد را داشته اما با همت دکتر روحانی در شرایط سخت اقتصادی که فروش نفت ایران به یک سوم کاهش یافته بود، رضایتمندی مردم از حوزه سلامت، افزایش چشمگیری یافت.

وزیر بهداشت از علاقه مندی دولت در شروع کار خود به هدفمند کردن یارانه ها و پرداخت آن به نیازمندان سخن گفت و افزود: نظر دولت این بود که یارانه غیر نیازمندان حذف شود و به شکل یارانه غیر نقدی در بخش هایی مانند سلامت، تولید و اشتغال هزینه شود اما در پایان سال 92، بیش از 90 درصد از مردم عدم رضایت خود از دریافت نکردن یارانه اعلام کردند.

هاشمی اداره و مدیریت کشور در سال گذشته با توجه به فشار ها و دشواری های اقتصادی را مرهون عنایت خدا دانست و گفت: کشورهایی مانند عربستان که وضعیت مادی مناسبی داشتند، قیمت برخی از خدمات را چندین برابر کردند.

هاشمی با بیان اینکه ظرف چندین سال آینده سیمای بهداشت و درمان در قم تغییر خواهد کرد، افزود: قم مجاورین و زایرین علاقه مندی از سراسر دنیا دارد.

وی خطاب به آیت الله شبیری زنجانی گفت: علاقه مندیم که در حوزه سلامت و سایر حوزه ها از راهنمایی هایی بزرگان و علما بهره مند شویم.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به فرا رسیدن هفته سلامت در ایران و سایر کشورهای دنیا، گفت: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت غلبه بر بیماری دیابت است و وضعیت چاقی و اضافه وزن که یکی از عوامل موثر دیابت است، مناسب نیست.

هاشمی ادامه داد: حدود 40 درصد از مردم کشور، اضافه وزن دارند. احتمال ابتلای آنها به بیماری هایی مانند دیابت، سکته های مغزی و قلبی، فشار خون و بیماری های استخوانی و مفاصل است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مردم به سلامت خود و رعایت بهداشت کم توجه هستند، افزود: رسانه ها نیز در کم توجهی مردم بی تاثیر نیستند و چاقی از عوارض مدرنیزه شدن، زندگی ماشینی و آپارتمانی، آسانسور، تغذیه نامناسب، غذاهای چرب، پر نمک، مواد قندی و نوشابه است که باعث بیماری بیشتر مردم می شود و دولت ها نیز در این خصوص عاجز هستند و دولت هایی که حتی وضعیت خوبی دارند در کسب رضایت مردم در خصوص هزینه های سنگین دیابت، ناتوان هستند.

هاشمی خاطرنشان کرد: اگر مردم به سلامتی خود توجه نکنند و به طور دایم هشدار داده نشود چرا که بیماری در انتظار آنها است، دولت در آینده در تامین هزینه های درمان آنها با مشکلات زیادی روبرو است بنابراین پیشگیری ضرورت دارد و دستگاه های اجرایی کشور نیز باید کمک کنند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در بهترین نظام های سلامت دنیا تنها 20 درصد از عوامل موثر با سلامتی مردم در اختیار وزارت بهداشت است و بخش مهمی از عوامل تاثیرگذار بر سلامت نیز مربوط به خود مردم، وزارتخانه هایی مانند جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، نفت، صنعت، ارشاد و رسانه ها است.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص برجام، گفت: آنچه به دست آمد در قالب یک توافق برد برد بود و هیچ فردی ادعا ندارد که برجام ایده آل است و البته نمی توان دستاوردهای آن را نیز کتمان کرد چرا که در این صورت، اداره و مدیریت کشور دشوار بود.

وزیر بهداشت با اشاره به زمان تحویل دولت یازدهم و فروش روزانه 900 هزار بشکه نفت در روز، تصریح کرد: بنا بود هر 6 ماه یک بار، میزان فروش نفت ما 200 هزار بشکه کاهش یابد و اگر آن شرایط وجود داشت، فروش امروز نفت ایران به صفر رسیده بود.


دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید