• منو اصلی

  توصیه های موثر جهت کاهش سنگ سازی کلیه

 • ارسال شده در سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۵ توسط دکتر الهام رمضان زاده ۲۸۱۸ بازديد
 • دکتر الهام رمضان زاده

  درصد زیادی از سنگهای کلیوی راجعه، از اگزالات کلسیم تشکیل می شوند.پیشگیری از این سنگها با هدف کاهش غلظت فاکتوهای موثر بر سنگسازی( مثل اگزالات و کلسیوم ) و افزایش غلظت مهارکننده های تشکیل سنگ (مثل سیترات )می باشد.رسیدن به این هدف، نیازمند هم رژیم غذایی مناسب و هم داروی مناسب می باشد.

  حتی بیمارانی که فقط یک سنگ کلیه دارند هم باید مقدار زیای آب مصرف کنند. سنگهای اگزالات کلسیم یکی از شایع ترین انواع سنگها می باشند.این بیماران باید در حدی آب استفاده کنند که حدود ۲ تا ۳ لیتر در روز ادرار داشته باشند. .مصرف غذاهای حاوی پتاسیم و کلسیم و فیتات جهت کاهش سنگسازی مفید می باشد.از طرفی مصرف اگزالات ، پروتیین حیوانی ، سوکروز ، فروکتوز ، سدیم و مکمل های حاوی کلسیم باید محدود شود.بنا براین بر خلاف مصرف کلسیم غذایی ، مصرف مکملها و دارهای حاوی کلسیم در این افراد،محدود می شود.

  افزایش مصرف آب در طول روز و شب ،طوریکه بیمار برای ادرار کردن،شب از خواب بیدار شود ،توصیه می شود.
  این روش سبب کاهش غلظت ادرار شده و سبب افزایش حجم ادرار می شود که این دو سبب کاهش احتمال سنگسازی می شوداب گریپ فروت ممکن است با افزایش سنگ همراه باشد.مصرف قهوه و چای پر رنگ بهتر است محدود شود وآب میوه های صنعتی ونوشابه و آب کرانبری نیز باید کم و قطع شود.مصرف پروتیینهای حیوانی نیز باید کم شود. مصرف سبزیجات و میوه های حاوی پتاسیوم باید زیادتر شود.غذاهای حاوی اگزالات از قبیل اسفناج و ریواس ،آجیل نیز باید کم شود.نمک غذا (سدیم) باید بسیار کم شود و نمکدان از سفره غذایی باید حذف شود. شود.
  \دوز بالای ویتامین سی سبب افزایش دفع اگزالات ادراری می شود.و ریسک سنگ سازی را زیاد می کند.بنابراین دوز بالای این ویتامین ممنوع است.فیتات ریسک سنگ سازی را در زنان کم می کند.چاقی سبب افزایش ریسک سنگ سازی می شود.و در نهایت مصرف مرتب داروهای تجویز شده جهت کاهش سنگسازی ،توصیه می شود
  دکتر الهام رمضان زاده

  دکتر الهام رمضان زاده

  نفرولوژي
  view
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه