• منو اصلی

  پتاسیم و سلامت کلیه در بیماران دیابتی

 • ارسال شده در یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ توسط دکتر حمیدرضا بادلی ۱۳۰۷ بازديد
 • دکتر حمیدرضا بادلی

   

  افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به انواع مختلفی از عارضه های خطرناک برای سلامتی هستند. یکی از نواحی بدن که در معرض این عارضه هاست کلیه است.

  در تحقیقات جدید به تاثیر مصرف غذاهای غنی از پتاسیم در جلوگیری از این اختلالات پرداخته شده. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها تخمین زده است که حدود 1/29 میلیون فرد مبتلا به دیابت در امریکا هستند و به این میزان در چند دهه ی پیش رو دو تا سه برابر خواهند شد.

  رژیم غذایی در بیماران مبتلا به دیابت

   کنترل رژیم غذایی در دیابت جزء مهمی از فرایند درمان بیماری است و به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود که از مواد غذایی با سدیم کم و کالری کم تغذیه نمایند. یک رژیم غذایی استاندارد که توسط پزشکان به افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود شامل یک رژیم غذایی سلامت و متعادل است که به شدت بر روی کاهش سدیم تاکید دارد.

  عوارض کلیوی و قلبی عروقی بیماری دیابت

  در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، احتمال ابتلای فرد به بیماریهای کلیوی و قلبی عروقی در مراحل پایانی بیماری بسیار زیاد است. افزایش فشار خون، افزایش قند خون و افزایش چربی خون از جمله ریسک فاکتورهای بروز بیماریهای کلیوی و قلبی عروقی هستند.

  نقش پتاسیم در فشارخون

  پتاسیم بعنوان ماده ای برای پیشگیری از افزایش فشار خون و سکته ی مغزی می باشد. تمام سلولها، بافت ها و ارگانهای بدن برای عملکرد مناسب خود نیاز به پتاسیم دارند.

  پتاسیم به تنظیم ضربان قلب و کنترل انقباضات ماهیچه ای کمک می نماید. یکی از مهمترین نقش های کلیه این است که پتاسیم به اندازه ی مورد نیاز  در بدن حفظ گردد زیاد بودن بیش از حد و یا کم بودن آن می تواند باعث بروز اشکالاتی در بدن گردد. نتایج تحقیقات نشان داده که میزان بیشتر پتاسیم در ادرار باعث کاهش خطر ابتلا به عارضه های کلیوی و عوارض قلبی عروقی می باشد.


  دکتر حمیدرضا بادلی

  دکتر حمیدرضا بادلی

  نفرولوژي کودکان
  بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
  دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و برد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز
  view
  متخصصین
  حمیدرضا بادلی

  حمیدرضا بادلی

  نفرولوژي کودکان
  دیدگاه خود را ارسال کنید

  ارسال دیدگاه

  پانل کاربران
  خبرنامه
  ویژه های دکتر همه