پتاسیم و سلامت کلیه در بیماران دیابتی

دکتر حمیدرضا بادلی

view

 

افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به انواع مختلفی از عارضه های خطرناک برای سلامتی هستند. یکی از نواحی بدن که در معرض این عارضه هاست کلیه است.

در تحقیقات جدید به تاثیر مصرف غذاهای غنی از پتاسیم در جلوگیری از این اختلالات پرداخته شده. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها تخمین زده است که حدود 1/29 میلیون فرد مبتلا به دیابت در امریکا هستند و به این میزان در چند دهه ی پیش رو دو تا سه برابر خواهند شد.

رژیم غذایی در بیماران مبتلا به دیابت

 کنترل رژیم غذایی در دیابت جزء مهمی از فرایند درمان بیماری است و به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود که از مواد غذایی با سدیم کم و کالری کم تغذیه نمایند. یک رژیم غذایی استاندارد که توسط پزشکان به افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود شامل یک رژیم غذایی سلامت و متعادل است که به شدت بر روی کاهش سدیم تاکید دارد.

عوارض کلیوی و قلبی عروقی بیماری دیابت

در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، احتمال ابتلای فرد به بیماریهای کلیوی و قلبی عروقی در مراحل پایانی بیماری بسیار زیاد است. افزایش فشار خون، افزایش قند خون و افزایش چربی خون از جمله ریسک فاکتورهای بروز بیماریهای کلیوی و قلبی عروقی هستند.

نقش پتاسیم در فشارخون

پتاسیم بعنوان ماده ای برای پیشگیری از افزایش فشار خون و سکته ی مغزی می باشد. تمام سلولها، بافت ها و ارگانهای بدن برای عملکرد مناسب خود نیاز به پتاسیم دارند.

پتاسیم به تنظیم ضربان قلب و کنترل انقباضات ماهیچه ای کمک می نماید. یکی از مهمترین نقش های کلیه این است که پتاسیم به اندازه ی مورد نیاز  در بدن حفظ گردد زیاد بودن بیش از حد و یا کم بودن آن می تواند باعث بروز اشکالاتی در بدن گردد. نتایج تحقیقات نشان داده که میزان بیشتر پتاسیم در ادرار باعث کاهش خطر ابتلا به عارضه های کلیوی و عوارض قلبی عروقی می باشد.


منبع: medicalnewstoday
دکتر حمیدرضا بادلی

دکتر حمیدرضا بادلی۳۸۴ مطلب

فوق تخصص
بیماری های کلیه مجاری ادرار فشارخون همودیالیز،دیالیزصفاقی اختلالات ادرارکردن(بی اختیاری ادراروشب ادراری) کودکان ونوجوانان
دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و بورد فوق تخصصی ازدانشگاه علوم پزشکی شیراز

متخصصین

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید