آلوپورینول - Allopurinol

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد نقرس

موارد مصرف

آلوپورینول برای پیشگیری از نقرس و سنگهای کلیوی با منشا اسید اوریک تجویز می شود.

موارد منع مصرف

این دارو برای درمان حمله نقرسی و زیادی بدون علامت اسید اوریک خون نباید مصرف شود.

هشدارها

1. درمان با آلوپورینول هنگامی شروع می شود که حمله حاد نقرسی خاتمه یافته است.
2. در نارسایی کبد و کلیه با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی

بثورات جلدی، اختلالات گوارشی، ندرتاً سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی، اختلال چشایی، زیادی فشار خون، ریزش مو، سمیت کبدی، پارستزی و نوروپاتی، علایم شبه سندرم استیون- جانسون از عوارض جانبی دارو هستند.

توصیه ها

1. در صورت بروز بثورات جلدی، مصرف دارو قطع می شود. اگر بثورات خفیف بودند می توان با احتیاط مصرف دارو را دوباره شروع کرد ولی اگر با مصرف مجدد دارو بثورات جلدی بروز کرد، بلافاصله مصرف دارو قطع شود.
2. تا حداقل یکماه پس از تصحیح زیادی اسیداوریک خون باید کلشی سین یا NSAIDs (به غیر از اسیداستیل سالیسیلیک و سالیسیلات ها ) برای پیشگیری از حملات آرتریتی تجویز شود.
3. در طول مصرف این دارو باید مایعات به میزان کافی ( 2 لیتر در روز ) مصرف شود.
4. در بیماران سرطانی در صورتی که مصرف آلوپورینول مورد نیاز باشد، باید قبل از تجویز داروی ضدسرطان، مصرف آلوپورینول آغاز شود.
5. در صورت مصرف همزمان آلوپورینول با مرکاپتوپورین یا آزاتیوپرین، توصیه می شود که مقدار مصرف آزاتیوپرین و مرکاپتوپورین به 3/1 تا 4/1 مقدار مصرف معمول کاهش داده شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : ابتدا 100 میلی گرم یکبار در روز پس از غذا تجویز می شود. سپس طی 3-1 هفته، بر اساس غلظت پلاسمایی یا ادراری اسیداوریک، به تدریج تا حدود mg/day300 افزایش می یابد. مقدار مصرف معمول نگهدارنده 600-200 میلی گرم و در شرایط حاد 900-700 میلی گرم در روز است. مقادیر بیش از 300 میلی گرم در روز به صورت منقسم تجویز می شود.
کودکان : در نیوپلاسم و اختلالات آنزیمی، روزانه mg/kg20-10 یا mg/day400-100 تجویز می گردد.

اشکال دارویی

قرص: 100 میلی گرم و 300 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید