بوسولفان - Busulfan

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

ضد سرطان ها

موارد مصرف

بوسولفان در درمان لوسمی میلوستیتیک مزمن بکار می رود و در درمان لوسمی میلوسیستیک حاد نیز مصرف شده است.

موارد منع مصرف

هشدارها

1- اندازه گیری هماتوکریت و هموگلوبین و شمارش لکوسیت قبل از شروع و در فواصل درمان به دلیل مهار دیر رس و شدید فعالیت مغز استخوان ناشی از بوسولفان، باید انجام شود.
2- به دلیل اثرات دیررس دارو، به محض مشاهده اولین علایم کاهش شدید و ناگهانی لکوسیتها ( به خصوص گرانولوسیتها) درمان قطع و یا مقدارمصرف دارو کاهش داده شود تا از اثرات غیر قابل برگشت کاهش فعالیت مغز استخوان جلوگیری شود.
3- دارو می تواند باعث دیسلازی سلولی در بسیاری از بافت ها مثل ریه، گره هایلنفی، پانکراس، تیروید، غده فوق کلیه،کبد، مغز استخوان، مثانه، پستان و دهانه رحم شود.
4- با بروز اولین علامت فیبروز ریوی مصرف دارو باید قطع شود.
5- مصرف بوسولفان به تنهایی منجر به مسمومیت کبدی نمی شود ولی مصرف آن با تیوگوانین باعث بروز واریس مری و آسیب کبدی می شود.

عوارض جانبی

آنمی، لکوپنی یا عفونت، ترومبوسیتوپنی، دیسپلازی ریه، فیبروز ریه، هیپراوریسمی یا نفروپاتی ناشی از اسیداوریک ، استیوماتیت، آمنوره و مهار تخمدان و سیاه شدن پوست از عوارض جانبی مهم و نسبتاً شایع دارو می باشند.

توصیه ها

لکوپنی معمولاً 15-10 روز پس از درمان بروز و تعداد گویچه های سفید در روز 30-11 درمان به حداقل می رسد. این کاهش ممکن است تا یک ماه پس از قطع مصرف دارو هم ادامه داشته باشد، ولی معمولاً طی 20-12 هفته بهبودمی یابد.

مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان لوسمی میلوسیستیک مزمن ابتدا mg/m² /day 1/8 یا mg/kg/day0/06 تا زمانی که تعداد گویچه های سفید کمتر از 15000 عدد در هر میلی لیتر مکعب برسد، مصرف می شود. محدوده معمول مقدار مصرف mg/day 8-4 است ولی ممکن است از mg/day 12-1 تغییر کند. در شمارش ماهانه زمانی که تعداد گویچه های سفید به 50000 عدد در هر میلی لیتر مکعب برسد، درمان از سر گرفته می شود. مقدار مصرف نگهدارنده mg/day 3-1 است. مقدار مصرف نگهدارنده فقط در مواردی توصیه می شود که بهبودی بیمار بیشتر از 3 ماه دوام نیاورد.
کودکان : در لوسمی میلوسیتیک مزمن ابتدا0/12- 0/06 mg/kg/day یا mg/m²/day 4/61/8 تجویز می شود. مقدار مصرف باید طوری تنظیم شود که تعداد گویچه های سفید تا حدود 20000 عدد در هر میلی لیتر مکعب خون کاهش یابد و در همین سطح بماند.

اشکال دارویی

قرص: 2 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید