سفازولین - Cefazolin

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد باکتری

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت های ادراری به ویژه در دوران بارداری و نیز به عنوان پیشگیری از عفونت قبل از عمل جراحی مصرف می شود .

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین یا ابتلای به بیماری پورفیری، نباید مصرف شود.

هشدارها

1- در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، و مشتقات آنها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس و قند ادرار شود.
3- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه ، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .
4- سفالوسپرین ها ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شوند.

عوارض جانبی

واکنش های آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علایم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک ، تهوع ، استفراغ و اسهال و علایم مربوط به کولیت پسودوممبران با مصرف این دارو گزارش شده اند .

توصیه ها

1- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
2- مخلوط کردن سفازولین با سایر داروها ( به ویژه آمینوگلیکوزیدها ) در یک محلول توصیه نمی شود .
3- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال، باید با پزشک مشورت شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : از راه وریدی یا تزریق عضلانی یک گرم از دارو 1-5/0 ساعت قبل از شروع عمل، 1-5/0 در حین عمل و 1-5/0 گرم هر 8 ساعت پس از جراحی تا 24 ساعت مصرف می شود.
برای پیشگیری از آندوکاردیت ، یک گرم 5/0 ساعت قبل از شروع جراحی، در درمان پنومونی پنوموکوکی 500 میلی گرم هر 12 ساعت، در عفونت حاد مجاری ادراری، یک گرم هر 12 ساعت و برای سایر عفونت ها 250 میلی گرم تا یک گرم هر 8-6 ساعت از راه وریدی یا عضلانی تزریق می شود.
کودکان : برای پیشگیری از آندوکاردیت 25mg /kg نیم ساعت قبل از شروع عمل جراحی تزریق وریدی یا عضلانی می شود. در مورد سایر عفونت ها، برای نوزادان بزرگتر از یک ماه 6/25-25 mg/kg هر 6 ساعت و برای نوزادان با سن کمتر از یک ماه 20mg/kg هر 12- 8 ساعت تزریق وریدی یا عضلانی می شود.

اشکال دارویی

تزریقی: 250- 500 و 1000 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید