سفاتازیدیم - Ceftazidime

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد باکتری

موارد مصرف

سفاتازیدیم از سفالوسپورین های نسل سوم است که بر علیه باکتری های منفی به ویژه گونه های پسودوموناس موثر است . این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی حساس به دارو، از جمله عفونت های مجاری صفراوی ، فیبروز سیستیک، عفونت های تنفسی ، درمان بیماری های عفونی در بیمارانی که سیستم ایمنی آنها تضعیف شده است ، مننژیت ، پریتونیت، پنومونی، سپتی سمی ، عفونت های پوستی و پیشگیری از بروز عفونت پس از اعمال جراحی مصرف می شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها یا پنی سیلامین یا ابتلای بیمار به پورفیری این دارو نباید مصرف شود .

هشدارها

1- در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود.
3- این دارو ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شود.
4- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .

عوارض جانبی

عوارض گزارش شده عبارتند از ک اسهال و به ندرت کولیت وابسته به آنتی بیوتیک ، تهوع، استفراغ ، احساس ناراحتی در شکم، سر درد، واکنش های آلرژیک ( شامل بثورات جلدی ، خارش، کهیر تب و درد مفاصل و آنافیلاکسی ) ، اریتم مولتی فرم ، نکرولیز سمی پوست ، اختلال در آنزیم های کبدی ، هپاتیت و یرقان کلستاتیک گذرا.

توصیه ها

1- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال ، باید با پزشک مشورت شود.
2- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن ، دارو را باید مصرف نمود . ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
3- مخلوط کردن سفتازیدیم با سایر داروها به ویژه آمینوگلیکوزیدها و وانکومایسین در یک محلول توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان ک مقدار مصرف سفتازیدیم از راه تزریق عمیق عضلانی ، یا وریدی 1 گرم ، هر 8 ساعت یا 2 گرم هر 12 ساعت است که در صورت وجود عفونت شدید به 2 گرم هر 12- 8 ساعت افزایش می یابد ( مقادیر بیش از 1 گرم در صورت مصرف به صورت مقدار واحد باید از راه وریدی تزریق شوند) . حداکثر مقدار مصرف دارو در بیماران سالخورده 3g/day است این دارو در فیبروز سیستیک همراه با عفونت ریوی ناشی از پسودوموناس در بیماران با کلیه سالم به مقدار 100-150 mg/kg/day در 3 مقدار منقسم مصرف می شود . به عنوان پیشگری از عفون از اعمال جراحی پروستات ،مقدار 1 گرم قبل از القای پی هوشی مصرف می شود که در صورت نیاز پس از برداشتن کاتتر تکرار می شود . این دارو در درمان عفونت های مجاری ادرار یا عفونت خفیف به مقدار 1- 5/0 گرم هر 12 ساعت مصرف می شود .
کودکان : در کودکان با سن تا 2 ماه 25-60 mg/kg /day در 2 مقدار منقسم و در کودکان با سن بیش از 2 ماه به مقدار 30- 100 mg/kg/day در 2 یا 3 مقدار منقسم مصرف می شود که این مقدار در کودکان مبتلا به مننژیت یا ضعف سیستم ایمنی یا در درمان فیبروز سیستیک همراه با عفونت ریوی ناشی از پسودوموناس تا مقدار 150 mg/kg/day ( حداکثر 6 kg/day ) در 3 مقدار منقسم مصرف می شود. مقدار مصرف دارو در درمان عفونت های ادراری و عفونت های خفیف مانند بزرگسالان است .

اشکال دارویی

تزریقی: 500- 1000 و 2000 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید