سفتی زوکسیم - Ceftizoxime Sodium

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد باکتری

موارد مصرف

سفتی زوکسیم در درمان عفونت های مفصل و استخوان ، سوزاک ساده ، عفونت های داخل شکم، مننژیت ، سپتی سمی باکتریایی، عفونت های بافت نرم وپوست و عفونت های باکتریایی مجرای ادرار مصرف می شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها ، پنی سیلین ها و مشتقات آنها ، پنی سیلامین یا بیملری های پورفیری ، نباید مصرف شود.

هشدارها

1- در صورت وجود سابقه بیماری گوارشی به ویژه کولیت اولسراتیو، آنتریت ناحیه ایی و کولیت ناشی از آنتی بیوتیک ، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .

عوارض جانبی

اسهال خفیف ، کرامپ های شکم ، تهوع یا استفراغ، سردرد، کاندیدیاز دهانی ( رشد بیش از حد قارچ )، کاندیدیاز واژن ( خارش ترشح واژن ) و علایم مربوط به کولیت پسودوممبران ( کرامپ ودرد شدید معده یا شکم ، اسهال شدید و آبکی و احتمالاً خونی و تب ) با مصرف سفالوسپورین ها گزاش شده است .

توصیه ها

1- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال ، باید با پزشک مشورت شود .
2- در صورت فراموش کردن یک نوبت، مصرف دارو به محض به یاد آوردن، دارو را باید مصرف کرد . ولی اگر تقریباً زمان مصرف بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
3- مخلوط کردن سفتی زوکسی با سایر داروها به ویژه آمینوگلیکوزیدها در یک محلول توصیه نمی شود .

مقدار مصرف

بزرگسالان : در عفونت های بدون عواقب مجاری ادراری، 500 میلی گرم هر 12 ساعت و برای سایر عفونت ها 2-1 گرم هر 12- 8 ساعت از راه عضلانی یا وریدی تزریق می شود . در عفونت های مخاطره آمیز، 4- 3 گرم هر 8 ساعت از راه وریدی تزریق می شود. در درمان سوزاک، یک گرم به صورت دوز واحد تزریق عضلانی می شود .
توجه: در صورت ضرورت تزریق 2 گرم یا بیشتر از این دارو به صورت عضلانی، این مقدار باید به صورت منقسم در عضلات مختلف تزریق شود .
کودکان : در درمان عفونت های باکتریایی در کودکان با سن 6 ماه تا 12 سال ، 50mg/kg هر 8-6 ساعت تزریق عضلانی یا وریدی می شود .

اشکال دارویی

تزریقی: 500 و 1000 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید