سفتریاکسون - Ceftriaxone Sodium

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد باکتری

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های باکتریایی حساس به آن مصرف می شود که شامل شانکرویید، اندوکاردیت ، سالمونلوز ، شیگلوز، سوزاک، مننژیت ( درمان و پیشگیری از مننژیت مننگوکوکی )، سپتی سمی و حصبه می باشد. این دارو قبل از اعمال جراحی و به منظور پیشگیری از عفونت نیز مصرف می شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین، ابتلای به پورفیری ودر نوزادان مبتلا به کمی آلبومین خون، اسیدوز، زردی یا زیادی بیلی روبین خون .

هشدارها

1- در صورت وجود سابقه بیماری گوارشی به ویژه کولیت اولسراتیو، آنتریت ناحیهای وکولیت ناشی از آنتی بیوتیک با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- در بیماران مبتلا به عیب کارکبد یا کلیه ، کاهش مقدار مصرف این دارو ضروری است.
3- در نوزادان نارس این دارو ممکن است موجب جابجایی بیلی روبین از آلبومین سرم شود.
4- تزریق این دارو در نوزادان باید به آهستگی و طی 60 دقیقه صورت گیرد.

عوارض جانبی

واکنشهای آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علایم حساسیت مفرط شامل شوک آنافیلاکتیک، تهوع، استفراغ واسهال وعلایم کولیت پسودممبران با مصرف این دارو گزارش شده است .

توصیه ها

مخلوط کردن این دارو با سایر داروها به ویژه آمینوگلیکوزیدها در یک محلول توصیه نمی شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : معمولاً 2- 1 گرم در روز به صورت واحد یا در دو مقدار منقسم به صورت تزریق عمیق عضلانی یا تزریق آهسته وریدی ( طی 4- 2 دقیقه ) و انفوزیون وریدی ( طی 30 دقیقه ) مصرف می شود. در عفونت های شدید این مقدار تا 4 گرم در روز افزایش می یابد. برای درمان سوزاک بدون عواقب ، مقدار 250 میلی گرم به صورت دوز واحد تزریق عضلانی می شود . برای پیشگیری از بروز عفونت قبل از اعمال جراحی، مقدار 1 گرم نیم تا یک ساعت قبل از عمل مصرف می شود . برای پیشگیری از مننژیت متگوکوکی مقدار 250 میلی گرم به صورت دوز واحد تزریق عضلانی می شود.
توجه : در صورت نیاز به تزریق عضلانی بیش از 1 گرم در روز، مقدار مصرف باید به صورت منقسم در عضلات مختلف تزریق شود.
کودکان : مقدار مصرف در نوزادان و کودکان 20- 50 mg/kg یک بار در روز می باشد که این مقدار در عفونت های شدید تا 80mg/kg در روز ممکن است افزایش یابد. حداکثر مقدار مصرف در نوزادان تا 50 mg/kg در روز است. باری پیشگیری از بروز مننژیت مننگوکوکی مقدار 125 میلی گرم به صورت واحد تزریق عضلانی می شود.
توجه : مقادیر مصرف بیش از 50 mg/kg در کودکان باید فقط از طریق آنفوزیون وریدی شود. انفوزیون وریدی در نوزادان باید طی طریق 60 دقیقه انجام شود.

اشکال دارویی

تزریقی:250 - 500 و 1000 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید