سفالکسین - Cephalexin

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد باکتری

موارد مصرف

این دارو در درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم مثبت وگرم منفی حساس به دارو از جمله عفونت استخوان و مفاصل ، پنومونی باکتریایی، عفونت های پوستی و بافت های نرم، التهاب عفونی لوزه ها و عفونت های مجاری ادرار مصرف می شود.

موارد منع مصرف

در صورت وجود سابقه حساسیت مفرط به سفالوسپورین ها، پنی سیلین ها و مشتقات آنها یا پنی سیلامین یا بیماری پورفیری، نباید مصرف شود.

هشدارها

1- در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها، باید احتیاط فراوان مصرف شود.
2- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود.
3- این دارو ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شود.
4- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است.

عوارض جانبی

واکنش های آلرژیک شامل کهیر و بثورات جلدی و علایم حساسیت مفرط شامل : شوک، آنافیلاکتیک، تهوع، استفراغ واسهال وعلایم کولیت پسودوممبران با مصرف این دارو گزارش شده است .

توصیه ها

1- سوسپاسیون دارو پس از تهیه در صورت نگهداری در یخچال تا 14 روز پایدار خواهد بود .
2- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.
3- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال، باید با پزشک مشورت شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : سفالکسین به مقدار 250 میلی گرم هر 6 ساعت یا 500 میلی گرم هر 12- 8 ساعت مصرف می شود که در درمان عفونت های شدید این مقدار تا 5/1- 1 گرم 8- 6 ساعت قابل افزایش خواهد بود.
کودکان : مقدار مصرف سفالکسین در کودکان با سن کمتر از یکسال 125 میلی گرم هر 12 ساعت، در کودکان 5- 1 سال، 125 میلی گرم هر 8 ساعت و در کودکان 12- 6 سال، 250 میلی گرم هر 12 ساعت می باشد.

اشکال دارویی

کپسول: 250 و 500 میلی گرم
سوسپانسیون خوراکی : 125 و 250 میلی گرم / 5 میلی لیتر

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید