کلروکین - Chloroquine

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد مالاریا

موارد مصرف

این دارو به تنهایی برای درمان یا پیشگیری از مالاریا ناشی از پلاسمودیوم ویواکس، پلاسمودیوم اوال و پلاسمودیوم مالاریه مصرف می شود. مصرف این دارو برای درمان مالاریای ناشی از پلاسمودیوم فالسیپارم به دلیل گستردگی مقاومت انگل به دارو توصیه نمی شود. کلروکین همچنین در درمان آرتریت روماتویید و لوپوس اریتماتوز مصرف می شود.

موارد منع مصرف

در بیماران فاویسم منع مصرف دارد.

هشدارها

1- کلروکین در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود :
عیب کار کلیه، عیب کار کبد، پسوریازیس، اختلالات نورولوژیک، میاستنی گراو، اختلالات حاد معدی- روده ای ، کمبودG6PD و اختلالات شدید خونی.

2- معاینات چشم پزشکی و عصبی – عضلانی و همچنین انجام آزمون شمارش تام خون در طول درمان با این دارو ممکن است ضروری باشد.

عوارض جانبی

اختلالات معدی – روده ای، سردرد، تشنج، اختلالات بینایی، بیرنگ شدن مو یا ریزش آن و واکنش های پوستی با مصرف این دارو گزارش شده است.

توصیه ها

1- برای پیشگیری از ابتلا به مالاریا بهتر است از یک هفته قبل از سفر به مناطق آلوده مصرف کلروکین را آغاز کرد و حداقل تا 4 هفته پس از بازگشت از آن مناطق آلوده ادامه داد. در صورتی که فرد یک سال پس از بازگشت از آن مناطق ( به ویژه طی 3 ماه اول ) دچار هر نوع کسالت شود، باید به پزشک مراجعه کند، زیرا خطر ابتلا به مالاریا وجود دارد.
2- به منظور کاهش تحریک احتمالی گوارشی، بهتر است دارو با غذا یا شیر مصرف شود.
3- این دوره بیش از مقدار تجویز شده، نباید مصرف شود.
4- دوره درمان با این دارو باید کامل شود.
5- مراجعه منظم به پزشک برای بررسی مشکلات خونی، ضعف عضلانی و معاینات چشم پزشکی ضروری است.
6- در صورت بروز تاری دید یا هر نوع اختلال بینایی باید احتیاط نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : مقدار مصرف کلروکین در درمان مالاریا یک مقدار اولیه 600 میلی گرم است که 8-6 ساعت بعد با 300 میلی گرم در یک نوبت ادامه می یابد و پس از آن نیز به مقدار mg/day300 برای 2 روز مصرف می شود. مقدار مصرف کلیروکین برای درمان آرتریت روماتویید و لوپوس اریتماتوز mg/kg150 تا حداکثرmg/kg/day2/5 است.
کودکان : در درمان مالاریا، یک مقدار اولیه mg/kg10 مصرف می شود که 8-6 ساعت بعدبا مصرف mg/kg5 در یک نوبت ادامه می یابد و پس از آن به مقدار mg/kg/day برای 2 روز مصرف می شود. مقدار مصرف کلروکین برای پیشگیری از اتلای به مالاریا، 300 میلی گرم یک بار در هفته است. در درمان آرتریت روماتویید، مقدار مصرف mg/kg/day3 می باشد.

اشکال دارویی

قرص روکشدار: 250 میلی گرم
شربت: 50میلی گرم/ 5 میلی لیتر

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید