سیکلوفسفامید - Cyclophosphamide

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

ضد سرطان ها

موارد مصرف

سیکلوفسفامید در درمان لوسمی لنفوبلاستیک حاد ، لوسمی منوسیتیک حاد، میلوژنوس حاد ، لوسمی گرانولوسیتیک مزمن ، آدنوکارسینومای تخمدان، سرطان پستان، سرطان ریه، سرطان آندومتر، میلوملتیپل، انواع لنفوما و در تومور ویلمز به کار می رود و به عنوان داروی کمکی جهت کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از پس زدن پیوند، سندرم نفورتیک، آرتریت روماتویید و لوپوس اریتماتوز به کار می رود.

موارد منع مصرف

هشدارها

عوارض جانبی

عوارضی که با مقادیر مصرف معمول این دارو بروز می کند لکوپنی و یا عفونت است که معمولاً بدون علامت می باشد. به دلیل اثر کاهنده بر روی غدد جنسی احتمال بروز اختلال در دوران قاعدگی وجود دارد که پس از قطع دارو رفع می گردد. لکوپنی نیز معمولاً 21-17 روز پس از قطع دارو بهبود می یابد.

توصیه ها

در صورت بروز خونریزی مصرف دارو باید قطع گردد .
در صورت کاهش لکوسیت ها و پلاکت ها مصرف دارو باید قطع گردد تا سطح خونی آنه به حد قابل قبولی برسد و سپس می توان دارو را در صورت لزوم با مقدار کمتری تجویز نمود.
بیمار باید برای جلوگیری از خطر عارضه کلیوی ناشی از افزایش اسید اوریک مایعات زیاد مصرف کند.

مقدار مصرف

خوراکی:
بزرگسالان : به عنوان ضد سرطان مقدار mg/kg/day 5-1 مصرف می شود. به عنوان کاهنده ایمنی در درمان آرتریت روماتویید، مقدار mg/kg/day 2-1/5 دارو مصرف می شود. مقدار مصرف دارو می تواند تا مقدار mg/kg/day 3 افزایش پیدا کند.
کودکان : به عنوان ضد نیوپلاسم مقدار شروع mg/kg/day 8-2 در مقادیر منقسم به مدت 6 روز یا بیشتر مصرف می شود و مقدار نگهدارنده mg/day2/5 دو بار در هفته می باشد. در درمان سندرم نفروتیک mg/kg/day3-2/5 مصرف می شود.
تزریقی :
بزرگسالان : به عنوان ضد سرطان مقدار mg/kg 50-40 طی 5-2 روز تزریق می شود. مقدار مصرف نگهدارنده آن نیز mg/day 15- 10 هر 10- 7 روز و یا mg/day 3/5 دو بار در هفته به صورت وریدی است .
کودکان : به عنوان ضد سرطان مقدار mg/kg/day 8-2 در مقادیر منقسم به مدت 6 روز یا بیشتر تزریق می شود. مقدار نگهدارنده mg/day 15-10 هر 10-7 روز یا mg/kg 30هر 4 -3 هفته یک بار یا پس از بازگشت فعالیت مغز استخوان به حالت عادی است.

اشکال دارویی

قرص: 50 میلی گرم
تزریقی: 200 میلی گرم و 500 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید