داکتینومایسین - Dactinomycin

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

ضد سرطان ها

موارد مصرف

داکتینومایسین در درمان سارکوم اوینگ، تیرویید و تومور تروفوبلاستیک به کار می رود. همچنین در درمان کار سینوم رحم، بیضه، تومور ویلمز، تومورتروفوبلاستیک و رابدومیوسارکوما، ملانوم بدخیم و سارکوم کاپوسی مصرف شده است.

موارد منع مصرف

هشدارها

به علت خطر بروز تاول های شدید، دارو نباید زودتر از 7-5 روز پس از پرتو درمانی تجویز شود.
پیشنهاد می شود در عیب کار کبد مقدار مصرف دارو به نصف یا کمتر تقلیل یابد.

عوارض جانبی

کم خونی که ممکن است به کم خونی آپلاستیک منجر شود، اشکال در بلع و سوزش سردل، قرحه گوارشی یا التهاب رکتوم، کاهش گلبول های سفید و پلاکت های خون، استیوماتیت اولسراتیو، آنافیلاکسی و ترومبوفلبیت از عوارض جانبی مهم ونسبتاً شایع دارو می باشند.

توصیه ها

به محض کاهش سلول های خون، ترومبوسیتوپنی، اسهال یا استیوماتیت باید درمان را فوراً متوقف کرد. با برگشت تعداد پلاکت ها و لکوسیت ها به مقادیر رضایت بخش و بهبود بیمار، می توان درمان را از سر گرفت.
دارو را باید در دوره های متناوب کوتاه مدت تجویز کرد تا از بروز مسمویت با آن که 4-2 روز بعد از آخرین بار مصرف دارو ظاهر شده و حداکثر برای 2-1 هفته باقی می ماند، جلوگیری شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان کارسینوم بیضه، رحم، تخمدان، تومور تروفوبلاستیک، تومور ویلمز، رابدومیوسارکوما، سارکوم اوینگ و یوتیرویید mg/kg/day 0/15-0/01 به صورت وریدی در دوره های حداکثر 5 روز و به فاصله 6-4 هفته یک بار تزریق شود و یا mg/m²0/5 یک بار در هفته( حداکثر 2 میلی گرم در هفته ) ، به مدت سه هفته تزریق می شود. به صورت پرفوزیون ایزوله در سارکوم اوینگ یا یوتیرویید برای اندام های تحتانی یا لگن به میزان mg/kg0/05 و برا یاندام های فوقانی به میزان mg/kg0/035 تجویز می شود . حداکثر مقدار مصرف تا mg/kg/day0/15 و یا mg/m²/day 0/6 – 0/4 به مدت 5 روز می باشد.
کودکان : برای موارد فوق به میزان mg/kg/day0/15-0/01 یا mg/m²/day0/45 ( تا mg/day 0/5 ) به صورت وریدی که مدت حداکثر 5 روز یا مقدار mg/m² 2/5 در مقادیر منقسم در یک دوره 7 روزه یا مقدار mg/m² 2/5 در مقادیر منقسم در یک دوره 7 روزه تجویز می شود. نوبت دوم را می توان پس از 6-4 هفته در صورتی که تمام علایم مسمومیت از بین رفته باشد بکار برد. مقدار مصرف از طریق پروفوزیون ایزوله و همچنین حداکثر مقدار مصرف مانند بزرگسالان است.

اشکال دارویی

تزریقی:0.5 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید