دیکلوفناک - Diclofenac

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

موارد مصرف

دیکلوفناک سدیم در درد و التهاب ناشی از بیماری روماتیسمی شامل آرترین جوانان و دیگر اختلالات عضلانی-اسکلتی، دردهای بعد از جراحی و نیز نقرس حاد به کار می رود.

موارد منع مصرف

مصرف این دارو در سه ماهه سوم بارداری اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

در بیماران حساس به ASA یا دیگر داروهای NSAID و بیماران دچار پورفیری کبدی نباید مصرف شود

هشدارها

1. در بیماران دچار اختلالات کلیوی، کبدی یا قلبی، با احتیاط و با حداقل میزان ممکن به کار رود. در ضمن وضعیت عملکرد کلیه مرتباً کنترل گردد.
2. در بیماران دچار زخم معده فعال از مصرف خودداری شود. همچنین بیماران با سابقه زخم بهتر است از مصرف این دارو پرهیز نموده و در صورت بروز صدمات معده ای- روده ای مصرف آن قطع گردد.
3. این دارو در افراد پیر و همچنین افرادی که سابقه حمله آسم و حساسیتی دارند با احتیاط مصرف شود.
طی 2 سال گذشته گزارشات متعددی از فلج ناشی از تزریق دیکلوفناک در کودکان زیر 13 سال به مرکز ثبت و بررسی عوارض جانبی داروها ارسال شده است.

عوارض جانبی

عوارض گوارشی شامل تهوع، اسهال، و نیز گاهگاهی خونریزی یا زخم ممکن است بروز نماید. واکنشهای آلرژیک بویژه آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی و نیز عوارضی نظیر سرگیجه، سردرد، اختلالات شنوایی مانند وزوز گوش و دفع خون در ادرار ممکن است ایجاد گردد.
طی 2 سال گذشته گزارشات متعددی از فلج ناشی از تزریق دیکلوفناک در کودکان زیر 13 سال به مرکز ثبت و بررسی عوارض جانبی داروها ارسال شده است.

توصیه ها

1. در سابقه زخم معده یا اختلالات شدید کبدی با احتیاط مصرف شود.
2. در محل تزریق ممکن است درد و گاهگاهی صدمات بافتی ایجاد گردد.
3. مصرف شیاف ممکن است سبب تحریک موضعی گردد.
4. شکل تزریقی این دارو در کودکان زیر 13 سال نباید مصرف شود.

مقدار مصرف

خو راکی:
از راه خوراکی mg/day 100-75 به صورت منقسم در 3-2 مقدار منقسم ترجیحاً بعد از غذا مصرف می گردد.
تزریقی:
تزریق در عمق عضلات سرین، در حالات حاد و بعد از جراحی به میزان mg/day 75 (یک بار و در حالات شدید دوبار در روز) و حداکثر 2 روز انجام می شود. در کولیک حالب ها 75 میلی گرم تزریق می شود که در صورت لزوم 30 دقیقه بعد تکرار می گردد.
شیاف: به میزان 100 میلی گرم و معمولاً در شب استعمال می شود.

اشکال دارویی

قرص: 25 میلی گرم
شیاف: 50 میلی گرم
تزریقی: 75 میلی گرم/3 میلی لیتر
ژل موضعی: 1%

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید