فنتانیل - Fentanyl

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

موارد مصرف

فنتانیل یک ضد درد مخدر است که به عنوان داروی ضد درد هنگام عمل جراحی، القای بیهوشی و حفظ آن و پیشگیری یا تسکین درد بلافاصله پی از عمل جراحی مصرف می‌‌شود.

موارد منع مصرف

هشدارها

. در صورت وجود عیب کار کبد، بیماری ریوی و نقص سیستم تنفسی و در بیماران سالخورده یا بسیار جوان باید با احتیاط فراوان تجویز شود.
2. داروهای ضد درد مخدر باعث تشدید ضعف تنفسی می شوند.
3. هنگام تجویز دارو باید امکانات لازم برای کنترل علایم مسمومیت احتمالی با دارو از جمله آنتاگونیست‌های مواد مخدر در دسترس باشد.
4. تزریق وریدی دارو بهتر است به صورت آهسته و طی حداقل 2-1 دقیقه صورت گیرد.
5. اگرچه مصرف همزمان بنزودیاپین‌ها ممکن است باعث بهبود بیهوشی گردد، احتمال افزایش ضعف تنفسی و یا کاهش فشار خون باید در نظر گرفته شود.
6. مصرف متناوب دارو ممکن است باعث ایجاد تحمل به اثرات دارو وابستگی واعتیاد شود.

عوارض جانبی

برادی کاردی، کاهش فشار خون و ضعف تنفسی طی و بعد از عمل جراحی از عوارض شایع و مهم فنتانیل هستند.

توصیه ها

- تا 24 ساعت پس از مصرف این دارو، در صورت بروز سرگیجه ، خواب‌آلودگی ،‌منگی یا تاری دید باید احتیاط نمود.
2. تا 24 ساعت پس از مصرف این دارو، از مصرف سایر فراورده‌های حاوی الکل با داروهای مضعف CNS باید خودداری نمود. مگر اینکه اختصاصاً توسط پزشک تجویز شود.

مقدار مصرف

بزرگسالان: به عنوان داروی کمکی در بیهوشی عمومی برای اعمال جراحی کوچک mcg/kg2 تزریق وریدی می‌شود. برای اعمال جراحی بزرگ، به عنوان مقدار متوسط mcg/kg20-2 و به عنوان مقدار مصرف زیاد ( اعمال جراحی قلب باز ، جراحی نورولوژیک یا ارتوپدیک ) mcg/kg50-20 تزریق وریدی می‌شود. به عنوان داروی کمکی در بی‌حسی موضعی،‌10-50میکروگرم تزریق عضلانی یا وریدی می‌شود. به منظور ایجاد اثر فوری و پیوسته طی یک عمل جراحی طولانی، انفوزیون مداوم وریدی همزمان با تزریق یک مقدار حمله ای ‌اولیه یا پس از آن توصیه می‌شود. پیش از عمل جراحی نیز 100-50 میکروگرم 60-30 دقیقه پیش از عمل و پس از عمل جراحی نیز 100-50 میکروگرم( که در صورت نیاز طی 2-1 ساعت تکرار می‌شود. ) تزریق عضلانی می‌شود.
کودکان: به عنوان یک عامل اصلی در جراحی بزرگ به منظور ایجاد بیهوشی ، در کودکان 12-2 سال mcg/kg3-2 تزریق وریدی می‌گردد.

اشکال دارویی

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید