فلوکونازول - Fluconazole

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد قارچ

موارد مصرف

فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی دهان و حلق، مری، واژن و عفونت های سیستمیک ناشی از کاندیدا البیکنس و در درمان عفونت های قارچی پوست مصرف می شود. این دارو ممکن است به عنوان جایگزین آمفوتریسین در درمان عفونت های کریپتوکوکی نیز مصرف شود. فلوکونازول همچنین برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلابه ایدز و پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتو درمانی یا داروهای سیتوکسیک مصرف می شود .

موارد منع مصرف

در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کبد یا پورفیری، این دارو نباید مصرف شود.

هشدارها

1- در صورت نیاز به درمان طولانی مدت ( بیش از 14 روز ) با این دارو، وضعیت کار کبد به طور بالینی و بیوشیمیایی حتماً باید قبل از شروع درمان، دو هفته پس از شروع درمان و پس از آن به طور ماهانه پیگیری شود.
2- در صورت بروز علایم اختلال کار کبد، مصرف این دارو باید قطع شود.

عوارض جانبی

عوارض گزارش شده برای فلوکونازول عبارتند از: تهوع، استفراغ، درد شکم، سر درد، بثورات جلدی ، کهیر وخارش ، به ندرت کاهش پلاکت های خون، پاراستزی، ترس بیمار از نور، سر گیجه ،آلوبسید ، آنژیوادم و آنافیلاکسی ، سندرم استیون- جانسون . همچنین در صورت مصرف طولانی مدت دارو ( بیش از 14 روز ) احتمال بروز هپاتیت یا آسیب کشنده کبدی وجود دارد.

توصیه ها

مقدار مصرف

بزرگسالان : مقدار مصرف این دارو در کاندیدیاز واژینال150 میلی گرم به صورت دوز واحد است. در سایر عفونت های مخاطی ناشی از کاندیدا به غیر از کاندیدیاز تناسلی ، 50mg/day ( در عفونت های سخت 100mg/day ) برای 14-7 روز مصرف می شود. در برخی از عفونت های مخاطی مانند التهاب مری، کاندیدوری، عفونت های نای – ریوی غیر تهاجمی این مقدار برای 30-14 مصرف می شود. مقدار مصرف فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی پوست 50mg/day برای 4-2 هفته تا حداکثر 6 هفته می باشد. در عفونت های تهاجمی کاندیدیایی یا کریپتوکوکی، ابتدا مقدار 400میلی گرم و پس از آن 200mg/day که در صورت نیاز تا 400mg/day افزایش می یابد، مصرف می شود. طول دوره درمان به پاسخ بیمار بستگی دارد ( در مورد مننژیت کریپتوکوکی طول دوره درمان حداقل 8-6 هفته می باشد ). برای پیشگیری از عود مننژیت کریپتوکوکی در بیماران مبتلا به ایدز بعد از تکمیل درمان اولیه، به مقدار 100-200mg/day مصرف می شود. همچنین برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی در بیماران تحت درمان با پرتو درمانی یا داروهای سیتوتوکسیک به مقدار 50-400mg/day بسته به احتمال بروز عفونت مصرف می شود که در صورت بروز عفونت های سیستمیک این مقدار 400mg/day خواهد بود . شروع درمان در این بیماران قبل از بروز نوتروپنی خواهد بود و درمان تا 7 روز پس از آن که شمارش نوتروفیل ها به حد مطلوب رسید، ادامه خواهد یافت. در درمان کچلی پا، سر، پیتی ریازیس و رسیکالر و کاندیدیای پوستی، 50mg/day به مدت 4-2 هفته ( تا حداکثر 6 هفته در کچلی پا ) مصرف می شود.
کودکان : مقدار مصرف این دارو در درمان عفونت های قارچی مخاطی ( غیر از عفونت واژن) 3-6mg/kg در روز اول درمان و سپس روزانه 3mg/kg ( هر 72 ساعت در نوزادان با سن کمتر از 2 هفته و هر 48 ساعت در نوزادان با سن 4-2 هفته) می باشد . مقدار مصرف فلوکونازول در درمان عفونت های قارچی پوست در کودکان مانند بزرگسالان است. در درمان عفونت های تهاجمی کاندیدیایی یا کریپتوکوکی به مقدار6-12 mg/kg /day ( هر 72 ساعت در نوزادان با سن کمتر از دو هفته و هر 48 ساعت در نوزادان با سن 4-2 هفته ) مصرف می شود. برای پیشگیری از بروز عفونت های قارچی، مقدار مصرف فلوکونازول 3-12 mg /kg /day ( هر 72 ساعت در نوزادان کمتر از دو هفته و هر 48 ساعت در نوزادان با سن 4-2 هفته ) می باشد.

اشکال دارویی

قرص یا کپسول: 50، 1 و 150 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید