فلوسیتوزین - Flucytosine

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد قارچ

موارد مصرف

فلوسیتوزین در درمان عفونت های قارچی و مخمری سیستمیک ، همراه با آمفوتریسین یا فلوکونازول در درمان مننژیت کریپتوکوکی، کاندیدیاز شدید و سیستمیک ناشی از کاندیدا آلبیکنس ( اندوکاردیت، پنومونی، سپتی سمی و عفونت های مجاری ادرار ) و همراه با آمفوتریسین در درمان سایر عفونت های طولانی مدت و شدید مصرف می شود.

موارد منع مصرف

هشدارها

1- این دارو در موارد زیر با احتیاط فراوان مصرف شود:
عیب کار کبد و عیب کار کلیه ( ممکن است به کاهش مقدار مصرف و اندازه گیری غلظت خونی دارو نیاز باشد )، بیماران سالخورده، اختلال های خونی ( از جمله ضعف – مغز ساتخوان ) و بیمارانی که قبلاً تحت درمان با داروهای سیتوکسیک یا پرتو درمانی بوده اند .

2- در طول مصرف این دارو، به ویژه در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کلیه یا اختلال های خونی، ممکن است انجام آزمون های کار کلیه و شمارش خون ضروری باشد.

عوارض جانبی

عوارض گزارش شده ناشی از مصرف این دارو عبارتند از کم خونی، هپاتیت یا یرقان، واکنش های حساسیت مفرط ( شامل بثورات جلدی، قرمزی یا خارش ) ، کاهش گلبول های سفید و پلاکت های خون، اختلال های گوارشی ( شامل درد شکم، اسهال، کاهش اشتها، توهم، افزایش حساسیت پوست به نور و اثرات CNS ( شامل سرگیجه یا منگی، خواب آلودگی و سردرد).

توصیه ها

1- احتمال بروز واکنش های ناشی از حساسیت پوست به نور وجود دارد. از این رو بیمار نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد.
2- در صورت بروز سر گیجه، منگی یا خواب آلودگی باید احتیاط کرد .

مقدار مصرف

بزرگسالان و کودکان : این دارو به مقدار 10-30 mg/kg هر6 ساعت مصرف می شود . در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه می توان فواصل مصرف دارو را افزایش داد.

اشکال دارویی

قرص روکشدار: 500 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید