گریزیوفولوین - Griseofulvin

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد قارچ

موارد مصرف

گریزیوفولوین در درمان عفونت های درماتوفیتی از جمله کچلی های ریش، مو، سر، بدن، ران، پاها، ناخن و اندام های تحتانی ناشی از تریکوفیتون، میکروسپوروم و اپیدرموفیتون فلوکوزوم مصرف می شود. گریزیوفولوین در عفونت های جزیی که با ضد قارچ های موضعی قابل درمان است، نباید مصرف شود.

موارد منع مصرف

مصرف این دارو در زنان باردار اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.
این دارو در موارد زیر نباید مصرف شود :
بیماری شدید کبدی، لوپوس اریتماتوز و بیماری های وابسته به آن ، پورفیری.

هشدارها

احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد . از تا بش نور خورشید یا لامپ های خورشیدی به پوست باید اجتناب شود.

عوارض جانبی

این دارو ممکن است باعث سردرد، تهوع، استفراغ، بثورات جلدی، حساسیت به نور سرگیجه، کسالت، آگرانولوسیتوز و لکوپنی شود.

توصیه ها

برای جلوگیری از عود بیماری درمان باید تا حذف کامل ارگانیسم عامل بیماری ادامه یابد. دوره درمان پیشنهادی برای کچلی سر 10—8 هفته، کچلی بدن 4-2 هفته، کچلی پاها 8-4 هفته، کچلی ناخن های دست حداقل 4 ماه و کچلی ناخن های پا حداقل 6 ماه است. با این وجود میزان عود کچلی ناخن های پا خیلی زیاد است.
از آنجا که مخمرها و باکتری ها مانند قارچ ممکن است در بعضی از اشکال بیماری قارچی ورزشکاران وجود داشته باشند، معمولاً مصرف یک داروی موضعی مناسب در درمان کچلی پا مورد نیاز است .
به منظور کاهش تحریک گوارشی و افزایش جذب گریزیوفولین، این دارو باید همراه غذا ( به ویژه غذاهای چرب) و شیر یا پس از آن مصرف شود.
در صورت مصرف داروهای خوراکی جلوگیری کننده از بارداری حاوی استروژن همزمان با این دارو، طی مصرف این دارو و تا یک ماه بعد از آن از سایر روش های جلوگیری کننده نیز باید استفاده شود.
در طول و تا یک ماه پس از مصرف این دارو زنان باید از باردار شدن خودداری کنند. مردان تحت درمان با این دارو تا 6 ماه پس از قطع مصرف دارو نباید قصد بچه دار شدن داشته باشند .

مقدار مصرف

بزرگسالان : در درمان کچلی ناخن و پاها مقدار 500 میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود و در درمان کچلی سر و بدن و ران مقدار 250 میلی گرم هر 12 ساعت 500mg/day تجویز می شود.
کودکان : مقدار 5-10mg/kg هر 12 ساعت یا 125-5/62میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود. در کودکان با وزن 23 کیلو گرم به بالا 250-500 mg/day یا 25-125 میلی گرم هر 12 ساعت مصرف می شود.

اشکال دارویی

قرص : 125 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید