ایبوپروفن - Ibuprofen

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

موارد مصرف

ایبوپروفن در تسکین درد و التهاب روماتیسمی ، انواع آرتریت‌(شامل آرتریت جوانان) و دیگر اختلالات عضلانی – اسکلتی به کار می رود. همچنین در درد‌های ملایم تا متوسط نظیر قاعدگی دردناک، دردهای بعد از عمل جراحی، تب و درد در کودکان مصرف می‌گردد.

موارد منع مصرف

مصرف این دارو در سه ماهه سوم بارداری اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است منجر به مرگ یا نقص عضو جنین شود.

این دارو در صورت سابقه وجود آلرژیک شدید از قبیل آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروییدی یا پولیت بینی‌ همراه با اسپاسم به علت مصرف آسپیرین ، نباید مصرف شود.

هشدارها

این دارو در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:
بیماری‌ التهابی یا اولسراتیو قسمت فوقانی یا تحتانی مجرای گوارش(شامل بیماریCrohn، دیورتیکولین، قرحه گوارشی، کولیت اولسراتیو)، هموفیلی یا سایر اختلالات خونی شامل اختلالات عملکرد انعقادی یا پلاکت‌ها، عیب‌کار کلیه ، استوماتیت و همچنین در بیماران سالخورده ( به علت عوارض کبدی و کلیوی) و بیمارانی که احتمال بروز خونریزی و زخم گوارشی در آنها زیاد می‌باشد.

عوارض جانبی

ناراحتی دستگاه گوارش نظیر تهوع ، اسهال و گاهگاهی خونریزی و زخم ممکن است ایجاد گردد. عوارض دیگر شامل واکنش‌های آلرژیک به‌ویژه آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، سرگیجه، گیجی، اختلالات شنوایی نظیر وزوز گوش و دفع در ادرار می‌باشد.

توصیه ها

. در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایی باید با پزشک مشورت شود. زیرا احتمال بروز تنبلی چشم (آمبلیوپاتی) وجود دارد.
2. این دارو نباید بیش از مقدار تجویز شده مصرف شود.
3. در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت ، دوره درمان با این دارو باید کامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب ، ممکن است حداقل 2 هفته زمان نیاز داشته باشد.
4. درصورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو، اگر رژیم درمانی بصورت یک یا دو قرص در روز است، به محض به یاد آوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی بصورت بیش از دو قرص در روز است ، به محض به یادآوردن ،‌آن نوبت باید مصرف شده و از دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی نیز باید خودداری شود.
5. به منظور بررسی پیشرفت درمان در طول مصرف دراز مدت ، مراجعه به پزشک ضروری است.
6. در صورت مشاهده علایم شبه آنفولانزا (لرز، تب یا درد عضلانی)‌قبل یا همزمان با بثورات جلدی، باید به پزشک مراجعه شود.
7. احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.

مقدار مصرف

بزرگسالان: به عنوان ضد التهاب، g/day3/2-1/2 در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می‌شود. پس از حصول پاسخ رضایتبخش ، مقدار مصرف باید تا پایین‌ترین مقدار نگهدارنده جهت کنترل علایم کاهش داده شود. در سایر موارد400-200 میلی‌گرم هر 6-4 ساعت بر حسب نیاز مصرف می‌شود.
کودکان : به عنوان ضدالتهاب ، درکودکان6ماه تا 12 سال، ابتدا mg/kg/day40-30 در سه یا چهار مقدار منقسم مصرف می‌شود . پس از حصول رضایتبخش،مقدار مصرف باید تا پایین‌ترین مقدار نگهدارنده جهت کنترل علایم کاهش داده‌شود. به عنوان ضد تب، در کودکان 6 ماه تا 12 سالmg/day5 برای تب کمتر از 17/39 درجه سانتیگراد و mg/day 10 برای تب‌های بالاتر مصرف می‌شود. مقدار مصرف در صورت نیاز هر 6-4 ساعت می‌تواند تکرار شود.

اشکال دارویی

قرص : 200 و 400 میلی گرم
سوسپانسیون: 100 میلی گرم/5 میلی لیتر

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید