کتوکونازول - Ketoconazole

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد قارچ

موارد مصرف

کتوکونازول در درمان بلاستومیکوزیس ریوی و منتشر، کاندیدیاز مقاوم مری، حلق ودهان، عفونت های کاندیدیایی دستگاه ادراری ، پنومونی، کاندیدیاز شدید مزمن مخاط پوستی و کاندیدیاز مهبلی – فرجی مصرف می شود . کتوکونازول در درمان پتی ریازیس ورسیکالر، کچلی بدن ، کرومومیکوزیس و کوکسیدیواید ومیکوزیس شدید به عنوان انتخاب دوم، کچلی اندام های تحتانی و پای مقاوم به گریزیوفولوین ، لیشمانیوز جلدی عفونت های قارچی ناخن اطراف آن و پنومونی قارچی، سپتی سمی قارچی و اسپورتریکوزیس منتشر مصرف می شود .

موارد منع مصرف

کتوکونازول در صورت وجود حساسیت شدید به داروهای ضد قارچ آزولی و نیز در نارسایی کبدی یا پورفیری نباید مصرف شود.

هشدارها

مصرف سیستمیک کتوکونازول در صورت عیب کار کبد، فقدان کاهش اسید معده باید با احتیاط فراوان صورت گیرد .
با مصرف این دارو احتمال بروز هپاتیت و آسیب کشنده کبدی ( به ویژه در صورتی که طول درمان بیش از 14 روز باشد )، وجود دارد . در طول درمان با این دارو پیگیری کار کبد ضروری است .

عوارض جانبی

خارش و تحریکی که قبل از مصرف کتوکونازول وجود نداشته است از عوارض شایع کتوکونازول موضعی می باشد . تهوع، استفراغ، درد شکم، سردرد، بثورات جلدی ، کهیر و به ندرت ترومبوسیتوپنی، پار ستزی، ترس از نور،سرگیجه ،طاسی،ژینکوماستی و کاهش تعداد اسپرم، نیز با مصرف این دارو گزارش شده است.

توصیه ها

کتوکونازول باید همراه با غذا مصرف شود.
از تماس اشکال موضعی دارو با چشم اجتناب شود.
دوره درمان باید کامل شود .عفونت های قارچی ممکن است به دوره درمان طولانی نیاز داشته باشند .
هنگام مصرف موضعی دارو ، مقدار کافی از دارو باید در موضع مصرف شود به طوری که سطح پوست را بپوشاند

مقدار مصرف

بزرگسالان : برای درمان یا پیشگیری از بروز عفونت های قارچی مقدار 200 میلی گرم در روز مصرف می شود که در عفونت های شدید یا عدم پاسخ به درمان تا دو برابر افزایش می یابد. دوره درمان با این دارو 14 روز است، اما در صورت عدم پاسخ به درمان می توان درمان را تا حداقل یک هفته بعد از محو علایم عفونت و کشت منفی ادامه داد ( خطر بروز مسمومیت کبدی وجود دارد) .
کودکان : مقدار مصرف دارو در کودکان 3mg/kg در روز یا 50 میلی گرم در روز برای کودکان 4-1 سال و100 میلی گرم برای کودکان 12-5 سال می باشد.
موضعی : مقدار مصرف کرم کتوکونازول در بزرگسالان در درمان کچلی بدن، کچلی اندام تحتانی ، کچلی پا و پیتی ریازیس و رسیکالر و کاندیدیاز پوستی یک بار در روز و در حالات سبورییک پوستی، عفونت اطراف ناخن ، کچلی ریش و پوست سر2یا3 بار در روز است . مقدار مصرف شامپو در بزرگسالان در درمان شوره سر هر 4 روز یک بار به مدت 4 هفته می باشد که این مقدار مصرف به یک با ر هر یک یا دو هفته کاهش می یابد.

اشکال دارویی

قرص: 200 میلی گرم
شامپو: 2%
کرم موضعی: 2%

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید