مبندازول - Mebendazole

لیست داروها
توجه فرمایید : اطلاعات دارویی زیر صرفا جهت ارتقای سطح آگاهی کاربران این سایت می باشد ، از این رو سایت هیچگونه مسئولیت و ضمانتی در قبال مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک ندارد.

گروه دارویی

داروهای ضد کرم

موارد مصرف

مبندازول در درمان آلودگی به کرم های نخی، گرد، شلاقی و قلابدار مصرف می شود.

موارد منع مصرف

هشدارها

1- در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کبد، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- در درمان کرمک، قبل از شروع درمان و یک هفته پس از آن، باید ناحیه اطراف مقعد به منظور یافتن تخم کرم، به ویژه در بیمارانی که علایم عفونت درآنها پایدار است، بررسی شود.
3- آزمون مدفوع در درمان آلودگی به کرم های گرد، شلاقی و کاپیلاریاز، فبل و 3-1 هفته پس از درمان به منظور تعیین کارایی درمان ممکن است ضروری باشد.
4- شمارش تام گلبول های خون در ماه اول درمان با این دارو ممکن است ضروری باشد.

عوارض جانبی

به ندرت درد شکم، اسهال و واکنش های حساسیت مفرط ( شامل گزانتوم، بثورات جلدی، کهیر و آنژیوادم ) ، با مصرف این دارو گزارش شده است.

توصیه ها

1- در صورت مصرف این دارو برای درمان کرمک بهتر است تمام افراد خانواده به طور همزمان درمان شوند. همچنین، شستن لباس های خواب و رختخواب بعد از درمان با دارو ضروری است تا آلودگی دوباره عود نکند.
2- در درمان آلودگی های داخل بافت ها ( مانند کیست ها) ، این دارو در مقادیر زیاد همراه با غذا، به ویژه غذاهای چرب باید مصرف شود تا مقدار بیشتری از دارو جذب شود.
3- بیماران مبتلا به آلودگی کرم های قلاب دار و شلاقی، باید به صورت مکمل مقادیری آهن دریافت دارند.
4- قرص های مبندازول را باید کاملاً جوید و با مقداری آب مصرف نمود.

مقدار مصرف

بزرگسالان و کودکان : مبندازول در درمان آلودگی به کرم های نخی ( مانند کرمک ) در بزرگسالان و کودکان با سن بیشتر از 2 سال به مقدار 100 میلی گرم در یک نوبت مصرف می شود. در صورت بروز مجدد عفونت، ممکن است یک مقدار مصرف ثانویه 3-2 هفته بعد ضروری باشد. مصرف دارو در کودکان با سن کمتر از 2 سال توصیه نمی شود. مقدار مصرف دارو در درمان آلودگی به کرم های شلاقی، کرم های گرد ( آسکاریس ) و کرم های قلابدار در بزرگسالان و کودکان با سن بیشتر از 2 سال 100 میلی گرم دو بار در روز برای 3 روز می باشد.

اشکال دارویی

قرص جویدنی: 100 میلی گرم

ورود به سایت

کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟

نام کاربری ندارید! ثبت نام کنید